Beslutet från Skatteverket grundar sig i felaktigheter i totalt nio poster som kommit fram i en revision av stiftelsens beskattningsår 2023.
Signalisten har bland annat betalat in för lite skatt för lönekostnader och gjort felaktiga avdrag för hyra av parkeringsplatser som de anställda använt för privata bilar.
Även inaktuella pensionsavsättningar som legat kvar har påverkat resultatet, och därmed även skatterna.
En annan sak som redovisats fel är kostnader för förstudier inom Signalistens bostadsprojekt i Bagartorp och i kvarteret Turkosen. Totalt handlar det om 12 miljoner kronor som stiftelsen borde ha skattat för under 2023.
Enligt Signalisten har de och Skatteverket bedömt det olika när det gäller hur och när kostnader i förstudier ska redovisas.
Skattetillägg
Beslutet ställer krav på att Signalisten ska betala in knappt 3,6 miljoner kronor där den större delen av beloppet är skatt för 2023 och omkring en halv miljon är ett skattetillägg för de oriktiga uppgifterna.
– Det är naturligtvis olyckligt att vi gjort fel. Våra revisorer har bedömt att vi redovisat korrekt, men vi tar till oss beslutet och justerar i enlighet med Skatteverkets bedömning, säger Peter Wråke, utvecklingschef på Signalisten.
Beloppet har betalats in till myndigheten.