Arbetslösheten har ökat i Haninge, visar siffror från Arbetsförmedlingen som nyhetsbyrån Newsworthy tagit fram. I maj var 7,9 procent av invånarna arbetsösa. Sett till antalet personer betyder det att 4 181 av 52 924 invånare i åldern 16 till 65 år i kommunen var inskrivna som arbetssökande. Det är 353 fler än i maj i fjol.

Även bland unga i åldrarna 18–24 har arbetslösheten stigit under samma period. I maj var 8,6 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande, motsvarande 476 personer. Det är en ökning med 60 personer på ett år.

I och med uppgången i maj har arbetslösheten bland Haninges unga stigit tio månader i följd.

Ska bli en brygga för unga

Men det kan det bli ändring på. I juni tecknade kommunen ett så kallat samverkansavtal med sju lokala aktörer, från Coca-Cola och Ica Maxi till Stena Fastigheter. Målet: Att fler unga i Haninge ska komma in på arbetsmarknaden.

Överenskommelsen gäller 2026-2029 och ska rent konkret innebära feriejobb. I år erbjuds 630 feriejobb, vara 252 blir möjliga genom det nya avtalet.

– Vi har nu växlat upp våra gemensamma insatser för att se till att fler unga Haningebor får en möjlighet att komma in på arbetsmarknaden, med framför allt meningsfulla feriejobb, men också tillsammans bidra till en snyggare och tryggare stadsmiljö, säger Adam Simonsson (L), gymnasie- och arbetsmarknadsnämndens ordförande, i ett uttalande.

Adam Simonsson (L).

Adam Simonsson (L).

Pressbild/Fredrik Hjerling

För utöver att ungdomar ska erbjudas jobb, är också planen att förbättra stadsmiljön på olika håll runt om i Haninge. Tanken är att de ska jobba exempelvis med fysisk upprustning av platser och gemenskap i olika områden, skriver kommunnen på sin hemsida.