Simhallen har passerat sin livslängd och flera idrottsföreningar skriker efter hallar. Strax före jul 2022 presenterades idén om ett nytt idrottskluster vid Kvarnbergsplan och nu – tre år senare – klubbas de slutliga planerna.
På kommunstyrelsen i veckan var både detaljplan, genomförandebeslut och ett planprogram för hela gymnasieområdet uppe till beslut.
– Vi vill komma i gång med det här projektet så fort vi bara kan. Det här är den största satsningen på idrott och fritid på decennier. Planprogrammet innebär att vi tar ett samlat begrepp för hela området, eftersom vi ser potential att utveckla det ytterligare, säger Emil Högberg (S), kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor.
Tanken är att det ska bli bostäder och handel närmast Kvarnbergsplan, och ytor för spontanidrott i nordost.
Illustration där man ser hörnet på Huddingegymnasiet till höger i bild och nya sim- och idrottshallen med dess fasad mot Huddingevägen.
a och d arkitektkontor
Men åter till själva idrottsklustret som nu alltså tar ett rejält kliv närmare verklighet. Redan i februari ska kontorshuset vid Gymnasietorget rivas och nästa höst beräknas arbetet med den nya sim- och idrottshallen starta. Då börjar också bygget av ett nytt parkeringshus.
Från början var planen att allt skulle vara klart 2028, nu är siktet inställt på 2030. Huddingehallen kommer att vara i drift tills den nya sim- och idrottshallen är byggd, sedan ska den rivas.
Prislappen landar på 1,7 miljarder kronor.
Illustration där man ser hörnet på Huddingegymnasiet till höger i bild och nya sim- och idrottshallen med dess fasad mot Huddingevägen.
a och d arkitektkontor
Parkeringshuset en vattendelare
Den nya sim- och idrottshallen ska byggas i tegel och utformas med ett rutmönster som lånar drag av Huddingegymnasiet. Mellan hallens huvudentré och Gymnasievägen blir ett öppet torg. Söder om det ska det skapas nedsänkta ytor för spontanidrott, gymredskap och en en plats för gruppträning. En nedsänkt park anläggs också, med öppen gräsyta och sittplatser.
Parkeringshuset i sex våningar med 300 platser och infart från Lännavägen har blivit en vattendelare.
– Vi tycker att det är olyckligt att det placeras så långt bort från simhallen och vi vill undvika att man bygger en av de fulaste byggnaderna i Huddinge. Det ska ha samma gestaltning som kontorshuset som rivs, vi tycker att det är obegripligt att man eftersträvar att bygga något som är så otroligt fult, säger Love Bergström (M), oppositionsråd.
Emil Högberg delar inte den bilden.
– Det känns rätt placerat, det blir ett bullerskydd för hela området. Alternativet hade varit att det skulle ligga nära villabebyggelsen och det känns inte lämpligt. När det gäller utseendet kan jag bara konstatera att smaken är olika.