Förundersökningen är nu inne på sin andra vecka efter knivdådet på Runby skola. Men har polis och åklagare kommit närmare vem som attackerade en lärare på en parkeringsplats vid skolan?

Polisen hänvisar till åklagaren, som är relativt knapphändig i sin information till media med hänvisning till förundersökningssekretess.

Vad händer i utredningen?

– Flera vittnen har hörts, jag kan inte närmare kommentera vilka iakttagelser dessa gjort. Vi håller på att gå igenom övervakningsfilmer och vad som eventuellt syns på dessa kan jag inte gå in på, säger kammaråklagare Lina Pulkkinen som leder förundersökningen.

Hon säger att man arbetar alltjämt brett gällande vem som är gärningsperson och eventuellt motiv.

– Vi har inte hittat någon hotbild mot någon elev eller mot skolan.

Finns det någon tidigare eller aktuell hotbild mot målsäganden?

– Det kan jag inte kommentera mer än att vi tittar på vad för motiv det kan finnas till att målsäganden blivit angripen, säger hon och fortsätter:

– Vi arbetar efter olika teorier om vad som hänt på brottsplatsen.

Polisen har tidigare sagt att det inte finns någon risk för fler våldsbrott kopplade till händelsen.

Hur kan de vara så säkra på det?

– Jag kan inte närmare gå in på varför polisen gör den bedömningen.