Solgård

I januari hade Robert Valadi ställt bilen på gatan utanför huset i Solgård som han brukar göra. Det var mycket snö och på kvällen hörde han plogbilen.

– Vi får inte plats med båda bilarna på uppfarten, särskilt inte när det är snö. Många står på gatan i området. Det är ingen tajt väg. Vi bor på en återvändsgata, så det är bara plogbilen och sopbilen som kör där.

Dagen därpå upptäckte Robert och Sara Valadi att bilen var påkörd, det var en stor buckla i förardörren.

Man kan inte köra så nära utan att buckla till den.

– Skadan var högt upp, det är ingen personbil som kan orsaka det. Och det var breda däckspår i snön rakt mot bilen. Det var solklart att det var plogbilen, man kan inte köra så nära utan att buckla till den. På en grannes kamera kunde man se att plogbilen körde där fram och tillbaka efter klockan 23, säger Robert Valadi.

Bilen stod parkerad utanför parets hus i Solgård. Däckspåren i snön går alldeles intill bilen.

Bilen stod parkerad utanför parets hus i Solgård. Däckspåren i snön går alldeles intill bilen.

Robert Valadi

"Delar inte uppfattningen"

Han gjorde en skadeanmälan, lyckades lokalisera underentreprenören som körde i området och ringde dem.

– Han kunde se på gps:en att de kört där vi den tiden och bad mig skicka bilder, säger Robert Valadi.

Men sedan fick han veta av sitt försäkringsbolag att motparten inte ville ta på sig det här.

Mitt i Huddinge kontaktar entreprenören och får svar via mejl:

"Vi delar inte uppfattningen att det är fastställt hur skadan har uppstått eller vad som orsakat den. Det är just sådana omständigheter som nu utreds av vårt försäkringsbolag. Vår förare har inte uppmärksammat någon incident vid det aktuella tillfället. I enlighet med våra rutiner har ärendet ändå anmälts till vårt försäkringsbolag för en objektiv bedömning."

Sara Valadi vid bilen där förardörren är intryckt och inte går att öppna.

Sara Valadi vid bilen där förardörren är intryckt och inte går att öppna.

Robert Valadi

65 anmälda skador mot plogbilar

Huddinge kommun har fått in 70 skadeanmälningar på snöröjningen den här vintern. 65 av dem är fordonsskador, alltså skador som misstänks ha orsakats av plogbilarna.

– Det handlar om att plogbilarna kört på något eller tryckt snön så att exempelvis staket och brevlådor skadats. Övriga skadeanmälningar kan handla om att man halkat och slagit sig eller att man vill ha ersättning för att man inte kan ta sig till jobbet, men det får man aldrig igenom, säger Jerry Norén, gatuchef.

Att plogbilarna orsakar skador är återkommande varje år. Även kommunen behöver reparera kantstenar som går sönder.

Vad ska man då göra om man råkar ut för det här?

– Det är supertrist givetvis. Om det är ett fordon som orsakat det är det strikt fordonsansvar. Det vi kan göra är att hänvisa till entreprenören. Om det dyker upp klagomål på att plogbilarna kör för fort eller vårdslöst så tar vi det direkt med entreprenören.

Robert Valadi gjorde även en polisanmälan men förstod att utan film eller vittnen skulle de inte ha mycket att gå på. Kvar står han och Sara med en bil där förardörren inte går att öppna. De får själva betala hela självrisken på 5 000 kronor.

– Det är så orättvist, säger han.

Så många har anmälts

Skadeanmälningar på snöröjningen

2025/2026: 70

2024/2025: 21

2023/2024: 61

2022/2023: 95

Källa: Huddinge kommun