I slutet av november pausade Länsstyrelsen införandet av en miljözon klass 3 i en del av city. Bakgrunden var överklagande från fem bolag som bland annat menar att införandet gått för fort.

Länsstyrelsens beslut om inhibition skulle innebära att man avvaktar tills den rättsliga prövningen är färdig. Men staden vill att det ska gå fortare än så har har nu överklagat länsstyrelsens beslut om inhibition till Transportstyrelsen.

– Väldigt många är frustrerade över att starten för miljözonen försenas. De som bor och verkar i miljözonen har ställt in sig på att vara redo den 31 december. Företag har köpt nya fordon, planerat om sin logistik och skapat nya samarbeten för samlastning. Vi överklagar för alla som har engagerat sig för att göra luften i Stockholm friskare, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad, i ett pressmeddelande.

Staden hoppas på ett snabbt svar från Transportstyrelsen i frågan om inhibitionen.

– Så fort det finns rättsliga förutsättningar att öppna miljözonen kommer vi att meddela ett nytt startdatum. Ambitionen är att kunna införa miljözon klass 3 redan under våren.