Strax efter klockan 15 inträffade en olycka på E4 utanför Arlanda.
Krocken ska ha inträffat i södergående riktning, norr om trafikplats Måby. Det är två personbilar involverade i krocken, berättar Susanna Rinaldo, presstalesperson på polisen.
– Två individer har förts till sjukhus med ambulanshelikopter. För den ena är det ett allvarligt skadeläge och för den andra är skadeläget oklart, säger hon.
Påverkade trafiken
Polisen har larmats till platsen och flera räddningsfordon ska befinna sig i ett körfält.
Enligt Trafikverket har händelsen haft påverkan på trafiken. Strax innan klockan 16 öppnade man upp ett körfält i södergående riktning.
– Det kan man räkna med är en del köer och det kan vara svårare att ta sig förbi precis här. Men det ser inte ut att vara katastrof långa köer, säger Felicia Danielsson, presstalesperson på Trafikverket.
Vid 17-tiden är båda körfält öppna igen. Det är fortfarande lite kö på sträckan, men ingen större trafikpåverkan.
Polisen utreder vidare
Klockan 19 på måndagskvällen meddelade polisen på sin hemsida att en av personerna har avlidit till följd av sina skador från trafikolyckan.
Anhöriga är underrättade.
Polisen utreder ärendet vidare och fler förhör ska hållas. Polisen vill i nuläget inte ge någon kommentar kring brottsrubricering.