Hökarängen

Joel Haapanen är på förmiddagsrunda med hunden Rio. De passerar den gamla centrumlängan på Russinvägen, där alla fönster utom ett gapar tomma.

– Det är öde. Inte mycket ruljans tyvärr. Det hade varit kul med något som livar upp; ett fik till exempel, säger han.

I lokalen längst till höger höll en möbelrenoverare till. Han gick i pension i höstas. Sedan dess står tre av fyra lokaler tomma.

Joel Haapanen, med hunden Rio, tycker det är trist med ödekänslan på Russinvägen.

Joel Haapanen, med hunden Rio, tycker det är trist med ödekänslan på Russinvägen.

Mattias Kamgren

Enda hyresgästerna är paret Louise och Pablo Labanino som har textilateljé. De har funnits här i drygt tio år och sett flera verksamheter försvinna.

– Det är tråkigt att vi är ensamma. Vi har haft bra sammanhållning med de som varit här tidigare, säger Louise Labanino.

Man undrar om Stockholmshem har någon hemlig plan?

Det är inte så att lokalerna står och förfaller. Hyresvärden Stockholmshem satte nyligen in nya fönster och dörrar i hela längan.

Intresse verkar också finnas. Louise Labanino berättar att de får frågor från folk som undrar vem de kan kontakta om att hyra. Trots det händer inget.

– Man undrar om Stockholmshem har någon hemlig plan? De har lagt ner pengar på lokalerna men verkar inte vilja fylla dem med hyresgäster, säger Louise Labanino.

Louise Labanino och Mattias Broström inne i ateljén på Russinvägen. Båda undrar varför inte fler lokaler hyrs ut när intresse finns.

Louise Labanino och Mattias Broström inne i ateljén på Russinvägen. Båda undrar varför inte fler lokaler hyrs ut när intresse finns.

Mattias Kamgren

Fick inget svar

Mattias Broström bor på Russinvägen och funderar på att starta en slöjdverkstad. När han tidigare hörde av sig till Stockholmshem uppmanades han fylla i ett formulär på en webbsida. Sen hörde han inget mer från dem.

Kanske föll det på att han inte hade något registrerat företag, tror han. Men han är ändå besviken på det han beskriver som ointresse från hyresvärdens sida.

Hade varit kul med något som livar upp

– Man kan väl i alla fall få ett svar? Och om man till exempel är en förening som vill hyra en lokal, vart ska man vända sig då? Måste man ha ett företag?

Hans kritik handlar också om vad den öde känslan gör med kvarteret.

– Som boende vill man ha en plats med liv och rörelse. Det vore fint om den här typen av lokaler faktiskt användes. Varför inte hyra ut lite billigare i stället för att det bara ska stå tomt.

Kvarterscentrumet på Russinvägen ser övergivet ut.

Kvarterscentrumet på Russinvägen ser övergivet ut.

Mattias Kamgren

Krav: Företag och affärsidé

Stockholmshem bekräftar att hyresgäster måste uppfylla vissa krav. Att ha ett registrerat företag och en tydlig affärsidé är två av dem.

– Det kan vara så att de som frågat inte uppfyller kraven. För oss är det viktigt att man som hyresgäst inte hamnar i en svår sits, till exempel för att man inte kan betala sin hyra. Vi vill ha långsiktiga hyresförhållanden med rätt verksamhet på rätt plats, säger Åsa Stenmark, kommunikationschef.

Hon säger också att lokalerna är slitna och kräver åtgärder innan en ny hyresgäst kan flytta in. En annan utmaning, enligt Stockholmshem, är att Russinvägen ligger lite avsides.

– De har inget starkt kundflöde och det finns inte mycket parkeringsmöjligheter. Med det sagt är vi jätteintresserade att hitta lämpliga hyresgäster till lokalerna.

Foto från när området var nytt och kvarterscentrumet hade både Konsum och kiosk.

Foto från när området var nytt och kvarterscentrumet hade både Konsum och kiosk.

Okänd

Tomt i lokalerna.

Tomt i lokalerna.

Mattias Kamgren

Gammalt kvarterscentrum

Den gamla centrumlängan ligger på Russinvägen 22-26 i Hökarängen.

Den innehåller fyra verksamhetslokaler på totalt 525 kvadratmeter, varav endast en är uthyrd.

Tidigare hade Konsum butik i en del av längan. Fiskaffär, sybehör, damfrisering och färgaffär var andra verksamheter som fanns här.

Källa: Stockholmshem m fl

Ensam i nyrenoverat centrum – ”Hoppas det blir bättre”

Nyrenoverade lokaler är ingen garanti för att locka företag till Farsta.

Det står klart på Lysviksgatan, där fyra av fem centrumlokaler fortfarande är outhyrda.

Farsta

”Vi är måna om att hitta rätt hyresgäst, inte att hitta en hyresgäst snabbt.”

Så sa byggbolaget Olov Lindgren till Mitt i Söderort i augusti. Artikeln handlade om brist på intresse för deras nyrenoverade lokaler i Lysviksgatans centrum.

Spola fram sju månader och läget är nästan detsamma. De fönster som inte gapar tomma pryds av skyltar: ”Ledig restauranglokal”, står det på en. ”Lokal med möjligheter” på en annan.

Skulle vara bra med lite liv och rörelse.

Där det tidigare låg pub, pizzeria, närbutik och frisör, har endast pizzerian flyttat tillbaka efter renoveringen.

– Hyran är mycket högre men lokalen blev bra, vi är nöjda med den. Men det skulle vara bra för oss med lite liv och rörelse här. Nu är vi ensamma. Vi hoppas det blir bättre, säger ägaren Resul Yeser.

Hyresvärden Olov Lindgren annonserar efter hyresgäster på Lysviksgatan.

Hyresvärden Olov Lindgren annonserar efter hyresgäster på Lysviksgatan.

Mattias Kamgren

Samtal pågår

Beskedet från Olov Lindgren är att åtminstone en av de tomma lokalerna kan vara på väg att fyllas.

– Det pågår diskussion med en intressent om en av lokalerna intill pizzerian. I övrigt finns påbörjade samtal med andra aktörer gällande ett par lokaler, säger Jeanette Ljungberg, kommunikationschef.

Är det svårare att fylla de här lokalerna än vad ni hade väntat er?

– Vi ser det inte så. Det här är utanför stan. I city hade det varit en annan sak. Dessutom har Stockholms stad hållit på med gatuarbeten. Det har varit svårt att se vad det ska bli på platsen och hur fint det ska bli.

Mikropark snart färdig

Arbetet hon syftar på är den pågående omvandlingen av parkeringsyta till en mikropark. Cirka 30 av tidigare 80 parkeringsplatser har tagits bort. De får ge plats för 18 nya träd, plus buskar och växter.

Satsningen är en klimatåtgärd – växtligheten hjälper till att ta hand om regnvatten och minska risk för översvämningar.

Mikroparken väntas stå klar under året. Om centrumlokalerna också fylls under 2026 återstår att se.

Hyresvärden Olov Lindgren annonserar efter hyresgäster på Lysviksgatan. Resul Yesers pizzeria är de enda som flyttat in.

Hyresvärden Olov Lindgren annonserar efter hyresgäster på Lysviksgatan. Resul Yesers pizzeria är de enda som flyttat in.

Mattias Kamgren

Han är ensam i nyrenoverat centrum

Pizzerian enda hyresgästen ✔ ”Skulle vara bra med liv och rörelse”