Solberga
Än råder viss byggröra vid de fyra nya Stockholmshusen på Toffelbacken. Men de grågröna sex- och sjuvåningshusen börjar bli klara. I mars flyttar de första hyresgästerna in, med Stockholmshem som värd.
En av dem är Jan Björkman, som tidigare bodde i Älvsjöstaden.
– Min trea där kostade 10 000 kronor i månaden när jag flyttade in. Tre år senare kostar den 14 000. Därför ville jag ha något mindre. Här betalar jag drygt 10 000 kronor i månaden för en tvåa på 55 kvadrat. Det är jättestor skillnad och lägenheten är fin, säger han.
Serietillverkning
Stockholmshusen är Stockholms stads projekt för att pressa hyror i nyproduktion. De byggs av allmännyttan. Metoden är snabbare byggprocesser och serietillverkning, med samma material och gestaltning i bostäderna.
Som exempel kostar en 77 kvadratmeter stor trea på Toffelbacken 14 250 kronor i månaden. Stockholmshems nyproduktion som inte är Stockholmshus ligger betydligt högre. Exempelvis är hyran för bolagets nybyggda treor i Mariehäll i Bromma 16 641 kronor (71 kvadrat) och 18 445 kronor på Södermalm (76 kvadrat).
– Vi behöver fler hyresrätter i Stockholm, som fler har råd med. Både invånarna och näringslivet skriker efter det, säger social- och trygghetsborgarrådet Alexander Ojanne (S), på plats den första inflyttningsdagen.
Solberga har gjort en häftig resa.
Social- och trygghetsborgarrådet Alexander Ojanne (S) är på plats när de första hyresgästerna flyttar in. Mikael Lam har just fått nycklarna till sin tvårummare.
Märta Lefvert
Hyrorna varierar
Socialdemokraterna initierade Stockholmshusen 2014, med målet att bygga upp till 5 000 sådana bostäder fram till 2020. Det har blivit betydligt färre – hittills 1 040.
Hur låga hyrorna blir varierar också. I Stockholmshusen i Västertorp var hyran för en trea på 79 kvadratmeter knappt 10 000 kronor, vid inflytten våren 2024. betydligt lägre än vid Toffelbacken. Orsaken var bland annat att man uppfyllde kriterierna för ett statligt investeringsstöd, som regeringen sedan tagit bort.
Produktionskostnaderna har också ökat sedan dess. Desto viktigare då att försöka pressa dem, menar Alexander Ojanne.
– Det är ett vallöfte att fortsätta att bygga Stockholmshusen vid en valseger. Det känns extra viktigt att de byggs i Solberga. Det var klassat som ett utsatt område tills för ett par år sedan, men inte längre. Solberga har gjort en häftig resa.
Ska bygga fler
Nyinflyttade Mikael Lam ser fram emot att bekanta sig med området. Han har flyttat från Vällingby för att få närmare till jobbet i Hammarby sjöstad. Hyran på 10 260 kronor för tvåan på 55 kvadrat blev bonus.
– Jag stod i allmännyttans interna byteskö. Det är en slump att det blev ett Stockholmshus. När jag såg hyran blev jag chockad, ja i alla fall förvånad, säger han.
Mikael Lam har balkong mot gården, som håller på att byggas klar.
Märta Lefvert
Egen tvättmaskin
Mikael Lam är nöjd när han tittar runt i sin lägenhet, med öppen planlösning och balkong mot en gård. Materialen har samma kvalitet som i annan nyproduktion. Skillnaden är att man inte kan göra individuella val. En annan skillnad är att Stockholmshusen saknar tvättstugor och förråd utanför lägenheterna. I stället har alla egen tvättmaskin och torktumlare.
Ingen nackdel, tycker Mikael Lam.
– Jag föredrar att ha tvättmaskinen i lägenheten.
1 040 lägenheter i Stockholmshus
Stockholmshem: Hagsätravägen i Rågsved (102), Bjursätravägen i Rågsved (125), Västertorpsvägen i Västertorp (91), Folkparksvägen, Solberga (80).
Familjebostäder: Bjursätragatan i Rågsved (70), Nordmarksvägen i Farsta Strand (92), Grycksbovägen i Bandhagen (148), Björksundsslingan, Bandhagen (35), Kilsgatan och Sunneplan i Larsboda (125).
Svenska Bostäder: Bussenhusvägen i Tensta (172).
Källa: Stockholms stad