Örbyskolans och Enskede skolas högstadium avvecklas och i stället startar ett nytt högstadium i samma lokaler som Betty Petterssons gymnasium nästa höst. Namnet blir Nya Enskede skola.
Till en början är skolgårdens yta 3300 kvadratmeter, vilket blir långt under Boverkets rekommendationer.
Skolan ska kompensera den begränsade ytan på olika sätt – planeringen är redan i gång.
– Jag och blivande rektor har fått viktiga inspel från elever och föräldrar i Enskede skola. Vi kommer bland annat att ha ett utbud av lärarledda aktiviteter inomhus under lunchraster, till exempel i bildsal eller idrottshall, säger Angela Svensson, grundskolechef i Enskede-Årsta-Vantör.
"Hängyta"
När höstterminen startar nästa år kommer högstadieeleverna även att ha tillgång till en liten "hängyta", där man kan sitta under enklare solskydd, mellan två av husen där grundskolan ska ha huvuddelen av lektionerna.
2030, när en markyta som i dag används för tunnelbanebygget ska lämnas tillbaka, blir skolgården 8700 kvadratmeter inklusive en ny idrottsplan.
Totalt ska 1 140 elever, inklusive gymnasiet, dela på den.
Enligt Boverket är ett rimligt mått på skolgårdsyta per barn i grundskolan 30 kvadratmeter.
Men om man räknar med gymnasieeleverna blir det 2,9 kvadratmeter per elev när Nya Enskede skola startar och 7,6 kvadratmeter när marken är återlämnad.
Angela Svensson säger att även om praxis är att skolgårdar inte planeras för gymnasiet så kommer eleverna där troligen vilja spela pingis och basket när vädret är vackert.
Oro för parkslitage
Gustav Johansson (M), oppositionspolitiker i stadsdelsnämnden, uttrycker oro för att trycket på parkerna i området kommer att öka i och med skolans begränsade gårdsyta. Även när skolgården blir större, eftersom den fortfarande blir förhållandevis liten.
– Ofta när förskolegårdar i stadsdelen inte är tillräckligt stora så hänvisas barnen till parkerna. Både de och eleverna har rätt till en bra utevistelse, det är viktigast. Majoriteten borde satsa på att rusta upp parkerna i området ordentligt nu. Det vore nonchalant, även mot Enskedeborna, att inte göra det, säger Gustav Johansson.
Majoritetens plan är att rusta alla stadsdelens parker med start nästa år.
– Jag kommer att kunna gå in på detaljer senare, men det är en satsning i stadsdelens budget, säger Hassan Jama (V), stadsdelsnämndens ordförande.