Österåker
När 25 av 26 valdistrikt är räknade i Österåker har Moderaterna fått 41,6 procent av rösterna (12 741 röster) – en ökning med 3,4 procentenheter. Partiet ökar därmed mest i kommunen – och är överlägset störst. Det är också det bästa valet för M någonsin i Österåker under 2000-talet – och så långt partiet kan se i sina ”rullor”.
– Det känns fantastiskt, säger Richard Orgård (M), som gör sitt första val som sittande kommunstyrelseordförande.
Han är övertygad om att Moderaternas tydlighet om framtiden är orsaken till framgången.
– Vi har visat vad vi vill göra, ta ansvar för Österåker och se till att ha en ordentlig ekonomi och inte fokuserat på vad alla andra vill.
Han ser också positivt på allianssamarbetet.
– Vi har haft ett bra lag i vår majoritet och kommer att träffas framöver och samtala om hur vi går till väga, men kan bara konstatera att M går starkt framåt.
Valgrafik_Österåker
Socialdemokraterna backar
Enligt de preliminära siffrorna ligger Socialdemokraterna just nu på 19,5 procent (5 981 röster) – en minskning med 3 procentenheter jämfört med förra valet. Sofia Almgren Johansson (S) känner sig tom efter valet.
– Det känns tomt att valrörelsen är slut, och tråkigt att vår valkampanj inte når hela vägen fram, säger hon.
Trenden att S backat nationellt, menar Sofia Almgren Johansson också följer med lokalt.
– Det är en trend vi kan se, och som vi försökt att vända.
På måndagen återstod två distrikt att räkna, Söra södra samt uppsamlingsdistriktet med sena förtidsröster och utlandsröster.
– Det är långsökt att tro att vi ska kasta om valresultatet, men givetvis hoppas jag på en liten uppgång. Söra södra är ett distrikt där vi historiskt nationellt har fått bra resultat. Så det hoppas vi på, säger Sofia Almgren Johansson (S).
Sofia Almgren Johansson (S), Österåker.
Socialdemokraterna
MED åker ut
Det ser mörkt ut för Medborglig samling, MED. De ligger på 1,7 procent och minst 2,0 procent behövs för att få sitta kvar i kommunfullmäktige.
Av kommunens 38 485 röstberättigade hade 31 112 röster räknats vid den senaste uppdateringen vid lunchtid på måndagen. Det ger ett valdeltagande på 80,8 procent, en nedgång med 1,5 procentenheter jämfört med förra valet. Men än återstår alltså ett valdistrikt att räkna – uppsamlingsdistriktet med utlandsröster och sena förtidsröster.
– Vi ligger på 1,7 procent nu, och är både stolta och tacksamma att så många ändå röstat på oss, säger Daniel Sonesson (MED).
Daniel Sonesson (MED), Österåker
Mikael Andersson
Texten uppdateras
Preliminär mandatfördelning*
Moderaterna: 26 (+6)
Liberalerna: 2 (-1)
Centerpartiet: 3 (+1)
Kristdemokraterna: 3 (+1)
Socialdemokraterna: 12 (+1)
Roslagspartiet: 4 (+1)
Vänsterpartiet: 3 (+1)
Miljöpartiet: 3 (+1)
Sverigedemokraterna: 5 (+/-0)
Medborgerllig samling 0 (-1)
*kommunfullmäktige har med detta val utökats från 51 till 61 mandat pga av kommunens befolkningsökning.
Källa: Valmyndigheten
En nyhet för 2026 års val är att kommunen nu vuxit så mycket att kommunfullmäktige efter valet kommer att ha 61 mandat, stället för som tidigare – 51 mandat.
Österåkers kommun har styrts av moderaterna i över 40 år, sedan 1982 – med undantag för åren 1994-1998 – då S styrde med dåvarande Folkpartiet (Liberalerna).
Under de senast 28 M-ledda åren har kommunstyrelserollen innehafts av bara fyra olika personer, varav Ingela Gardner (kommunfullmäktiges nuvarande ordförande) och därefter Michaela Fletcher suttit på KSO-posten i totalt 23 år.
Sedan förra året har Fletcher efterträtts av Richard Orgård som gör sitt första val som KSO.
Tidigare styren i Österåker
2010–2014: M, L, C, KD och Österåkerspartiet
2014–2018: M, L, C, KD och Österåkerspartiet
2018–2022: M, L, C och KD
2022–2026: M, L, C och KD
Källa: Wikipedia