Parkeringen vid Enlunda försvann i samband med att bygget av SL:s nya bussdepå skulle dra igång.
– Vi behöver den ytan nu, så därför kommer det inte längre finnas möjlighet att parkera där, sa Claes Keisu, presskommunikatör på SL, till Mitt i för ungefär ett år sedan.
Men nu står det klart att byggstarten dröjer. Kan det innebära att parkeringen kan öppna? Javisst, menar regionens trafikförvaltningen, men bara om kommunen håller i driften.
I ett mejl till Mitt i skriver SL:s presskommunikatör Cajsa Sjöbeck att även om regionen äger marken och förstår medborgarnas situation, så ligger ansvaret för parkeringar på kommunen.
"Det gör att ett återöppnande av infartsparkeringen förutsätter att kommunen tar på sig ansvaret för drift, korrekt skyltning, upprättande av korrekta lokala trafikföreskrifter för parkeringsändamålet samt övervakning av parkeringen", skriver Cajsa Sjöbeck.
En månads varsel
Dessutom måste parkeringen kunna stängas och återställas på en månads varsel.
Under de förutsättningarna föreslår trafikförvaltningen att frågan om att tillfälligt öppna parkeringen lämnas över till kommunen.
Men Ekerö kommun planerar inte att plocka upp den bollen. I ett mejl till Mitt i skriver mark- och exploateringschef Sara Gahm att det inte är säkert att starten för depåbygget dröjer särskilt länge.
"Därför bedömer kommunen det inte rimligt att öppna och drifta ytan för kortare tid", skriver hon.
En ny infartsparkering finns med i planerna för området men framtill denna är klar hänvisas pendlare till parkeringen vid Svanhagen, cirka tre kilometer norrut.