Högsta domstolen har nu avgjort att det inte var sabotage när demonstranter från Återställ Våtmarker blockerade trafiken på E4 vid Solna i augusti 2022.
Bland annat stoppades en ambulans i köerna.
De elva klimataktivister som tidigare dömts för ohörsamhet mot ordningsmakten frias därmed från sabotage i högsta instans.
"Tydlig vägledning"
Högsta domstolen konstaterar att en tidsbegränsad vägblockad under en demonstration inte kan jämföras med angrepp på samhällsviktiga funktioner, som definieras i straffbestämmelserna.
– Rättsläget har hittills varit oklart kring vad som utgör en allvarlig störning eller hinder i dessa fall. Det är bra att vi nu har fått tydlig vägledning från Högsta domstolen om hur åtal för sabotage ska bedömas i framtiden, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.