Mitt i har rapporterat om Saabs planer och Järfällas försök att behålla företagsjätten i kommunen.

Chocken: Saab flyttar från Järfälla

Från storslagna planer på en ny stadsdel till att helt plötsligt säga tack för sig. Nyheten om att Saab planerar att lämna Nettovägen i Järfälla kom som en chock för kommunen.

Nu gör kommunen allt de kan för att behålla försvarsjätten.

Nettovägen i Järfälla har varit en viktig plats i svensk försvarsindustri. Den anläggning som idag står på platsen byggdes i slutet på 1960-talet åt Philips Teleindustrier som flyttade in sommaren 1968. Genom åren har försvarsföretagen avlöst varandra men år 2000 tog Saab över anläggningen.

Men nu kan en era i svensk försvarsindustrihistoria gå i graven.

Saabs anläggning byggdes på 1960-talet åt Philips Teleindustrier – redan då var det förvsarsindustri som bedrevs här. Den här bilden togs år 1968.

Saabs anläggning byggdes på 1960-talet åt Philips Teleindustrier – redan då var det förvsarsindustri som bedrevs här. Den här bilden togs år 1968.

Lars Gustafsson j:r/Järfälla bildarkiv

Kommunen visste inget

Bolaget har nämligen skrivit en avsiktsförklaring med Fabege om att flytta verksamheten till fastighetsbolagets jättekontor i Solna. En flytt som enligt tidningen Fastighetsvärlden skulle vara en av de största i svensk historia.

Nyheten slog ner som en bomb hos Järfälla kommun.

– Vi hade inte fått någon information om det innan, säger kommunstyrelsens ordförande Eva Ullberg (S), som fick reda på planerna via ett pressmeddelande.

Kommunen kallade omedelbart in Saab för att hitta sätt att locka bolaget att stanna kvar i Järfälla. Eva Ullberg säger att hoppet fortfarande lever.

–  Vi har haft många bra samtal. Vi har meddelat dem att vi vill göra det vi kan för att möta deras behov.

Blev ni tagna på sängen?

– Det är klart att det var överraskande med tanke på kommunens nära samarbete med Saab i projektet med Bällstadalen.

Kan skrota projektet

Det var i maj 2016 som bolaget skickade in ett önskemål till kommunen om att få utveckla sin enorma tomt. De ville ha ett stort kontorskomplex tillsammans med bostäder, butiker och restauranger.

Kommunen nappade på idén och i april förra året godkändes detaljplanen av kommunfullmäktige. Planerna var storslagna med omkring 2 000 bostäder över 14 kvarter där även förskolor, restauranger, butiker och hotell skulle rymmas.

I området skulle bolaget låta bygga en 16-våningar hög kontorsbyggnad åt sig själva – med arbetsnamnet Saab Tower. I våras fick huset grönt ljus av kommunens miljö- och bygglovsnämnd.

Allt rullade på.

Men under sommaren fick tjänstemännen signaler från bolaget att de hade svårt att få igång projektet med den höga kontorsbyggnaden.

– Vi hade en bra dialog med Saab om vilka utmaningar de hade. Därför blev vi överraskade att de var så långt gånga med ett annat alternativ, säger Emelie Grind, samhällsbyggnadsdirektör i Järfälla.

En visionskiss från det planerade Bällstadalen.

En visionskiss från det planerade Bällstadalen.

Enter Arkitektur

En stor förlust

Kommunen har nu pausat projektet med Bällstadalen som är beroende av att Saab är med på tåget. Nu ligger kommunens fokus på att hitta en ny lösning. Enligt Emelie Grind har projektet inte kostat skattebetalarna något eftersom bolaget hittills stått för alla kostnader.

Men förlusten av försvarsjätten som arbetsgivare är desto större, menar hon.

1 800 arbetstillfällen kan gå nämligen förlorade.

– Det är oerhört viktigt att kommunen har en mix av olika arbetstillfällen i en kommun. En sådan här flytt kan få effekter på allt ifrån underleverantörer till service och lunchställen.

Men det är också en förlust av mer historiska skäl. Emelie Grind säger att bolaget varit en viktig pusselbit i Järfällas utveckling de senaste femtio åren.

– Utan en arbetsgivare som Saab hade Järfälla kanske inte kunnat växa på det sätt som det gjort.

Saab själva är förtegna om uppgifterna och vill skjuta alla intervjuer på framtiden.

Utan en arbetsgivare som Saab hade Järfälla kanske inte kunnat växa på det sätt som det gjort.

Över femtio år av försvarsindustri

1968 Anläggningen på Nettovägen byggs för en kostnad av 20 miljoner och i juli flyttar Philips Teleindustri in.

Philips-huset under uppbyggnad 1967.

Philips-huset under uppbyggnad 1967.

Atelje Adolfsson,/Järfälla bildarkiv

1973 Jakobsberg Elektrotekniska Fabriker slås samman med Philips Teleindustrier. Under namnet Philips Elektronikindustrier AB (PEAB) utvecklar de försvarselektronik och är viktig leverantör till svenska försvaret – framförallt marinen.

1989 Internationella Philips drar sig ur försvarsmarknaden och PEAB köps upp av Bofors och blev Bofors Electronics –BEAB.

1991 BEAB byter namn till Nobeltech

1993 Celsius AB köper Nobeltech.

2000 Saab köper upp Celsius och bildar SaabTech System i Järfälla. Under 2000-talet omstruktureras bolagen flera gånger. På Nettovägen utvecklas bland annat delsystem till Jas Gripen.

2016 Saab skickar ett brev till kommunen om att de vill utveckla sin enorma tomt.

En anställd på Philips Teleindustrier under 1970-talets början.

En anställd på Philips Teleindustrier under 1970-talets början.

Okänd/Järfälla bildarkiv

2017 Järfälla kommun skriver ett intentionsavtal med Saab om att utveckla tomten med kontor, bostäder, handel och service.

2022 Kommunstyrelsen godkänner detaljplanen för Bällstadalen med 2000 bostäder, flera förskolor, handel, hotell och ett 16 våningar högt kontorshus för Saab – "Saab Tower".

April 2023 Kontorshuset får bygglov av Järfälla kommun

22 augusti 2023 Fastighetsbolaget Fabege skickar ut ett pressmeddelande att de skrivit ett intentionsavtal med Saab att hyra ut jättefastigheten Nöten 4 i Solna Strand.

23 augusti 2023 Saab kallas till Järfälla kommun för samtal om hur de kan övertyga bolaget att stanna kvar.

På anläggningen i Järfälla har man bland annat utvecklat delar till Jas Gripen.

På anläggningen i Järfälla har man bland annat utvecklat delar till Jas Gripen.

Mostphotos

Källa: Försvarets Historiska Telesamlingar, Saab, Järfälla kommun

Saab har haft sin verksamhet på Nettovägen sedan 2000. Nu kan de sticka till Solna.

Saab har haft sin verksamhet på Nettovägen sedan 2000. Nu kan de sticka till Solna.

Erik Lejdelin

Chocken: Saab flyttar från Järfälla

Storslagna planer på ny stadsdel i kras ✔ Kommunen gör allt för att behålla försvarsjätten

Men nu står klart att ett hyresavtal tecknats med Fabege i kontorsområdet Solna strand. Flytten går 2025.

– Jag är naturligtvis besviken över att Saab väljer att flytta verksamhet från Järfälla. Vi har en fin historia tillsammans och Saab är en viktig aktör för Järfälla som stor arbetsgivare och för kommunens utveckling, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Järfälla, i ett uttalande på Järfälla kommuns hemsida.

Förutom att Saab har angett större och säkrare lokaler som skäl till flytten har företagets planer i Järfälla grusats av omvärldsläget.

– Vi hade planerat att bygga ett Saab Tower i närheten av dagens fastighet, men på grund av att byggmarknaden så kraftigt och snabbt förändrats så finns inte förutsättningar för det längre, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance som i uttalandet tillägger att företaget trivts mycket bra i Järfälla.

Solna välkomnar de 1 800 medarbetarna till Skatteverkets gamla lokaler.

– Jag är jätteglad att Solna växer. Fler arbetsplatser bidrar till att området levandegörs men också till fler arbetstillfällen för Solnabor, har kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka-Salam (S) tidigare sagt till Mitt i.