Färgglada små tröjor, bebisfiltar, varma jackor och prydliga rader av skor och leksaker möter oss i den lilla lokalen på Östervägen i det nybyggda huset Råsunda 101.
– Jag vill att det ska kännas som att gå in i en vanlig butik, det ska vara fräscht och rent och välsorterat, säger Isabel Samolov, 39.
Hon öppnade Cirkus, som anspelar på cirkulärt mode, ett par veckor före jul. Kunderna börjar hitta hit, och lämnar emellanåt in kassar till försäljning.
Säljs kläderna får man 30-40 procent av butikspriset. Det som hänger för länge lämnas tillbaka eller till Stadsmissionen.
Allt känns fortfarande lite overkligt, tycker Isabel.
– Jag letade lokal i Solna och Sundbyberg i över ett år innan jag hittade den här. Läget är perfekt, vi bor jättenära och barnen går i förskola och skola intill.
"Onödigt köpa nytt"
Miljötänket kring klädinköp slog rot när Isabel fick sitt första barn. Det skulle köpas så mycket grejer, och det mesta nytt trots att barn ju växer så fort.
Idén om en egen barn-secondhand har grott sen dess, och i samma veva som familjens minsting Mila, nu två år, kom, beslöt sig Isabel för att satsa.
Hon tog kontakt med Nyföretagarcentrum i Solna för att bolla affärsplan och få goda råd.
– Mitt mål är att göra second hand till det självklara valet för föräldrar och andra i Solna. Att man kollar vad som finns begagnat innan man går till MoS och köper nytt. Det är så onödigt, inte minst när det gäller barnkläder.
Många inser nog inte vilken miljöbov kläder är, tror Isabel.
– Vi konsumerar som att vi hade tre jordklot. Kläder är inte särskilt lätt att återvinna heller, det är ofta blandmaterial, och enorma mängder slängs eftersom det är så billigt att köpa nytt. Men i stället för att göra det måste vi börja återanvända de kläder vi har. Laga, byta, köpa begagnat.
Kvartershäng
Via Instagram når Isabel fler än de som tittar in på Östervägen. Hon postar bilder på nyinkommet och där kan kunder också efterlysa plagg i specifika storlekar.
Förutom att bidra till en friskare planet hoppas Isabel Samolov, född och uppvuxen i Råsunda, skapa liv och rörelse i kvarteret.
– Det finns en mysig småstadskänsla här mycket tack vare småbutikerna och handlarna. Solna har mycket bra second hand, inte minst i Råsunda.