Jesper Kyrk, socialchef i Upplands Väsby kommun, säger att uppstarten försenas i och med överklagandet.
Linkedin
20250210083653
20250205132848
2025-02-10
08:36
2025-02-05 13:28
Upphandlingen av hemtjänstföretag överklagades och ligger nu för prövning på Förvaltningsrätten.
Det är därmed inte klart vilka som får bedriva hemtjänst i Upplands Väsby kommun.
Upplands Väsbys upphandling har överklagats av de tre hemtjänstföretag som inte fick förlängt avtal, något som Mitt i tidigare rapporterat om.
Uppstarten blir försenad
Kommunen inväntar nu Förvaltningsrättens beslut i ärendet, vilket har fördröjt övergången till LOU (lagen om offentlig upphandling) från LOV (lagen om valfrihet).
– Uppstarten blir först i höst, sannolikt oktober. Information om detta har gått ut till de kommuninvånare som har hemtjänst, säger socialchef Jesper Kyrk.
Upphandlingen överklagad
I höstas deltog elva hemtjänstföretag i upphandlingen. Tre av dem blev godkända av kommunen: Hemma och Bo hemtjänst, Attendo och Vårdstyrkan.
De tre företag som inte fick förlängt avtal har överklagat upphandlingen. Avgörandet ligger nu hos Förvaltningsrätten, som ska bedöma om upphandlingen gått rätt till.
I Upplands Väsby kommun finns sammanlagt runt 750 brukare av hemtjänst.