Hässelby-Vällingby

Barnen har gått i förskola och skola i Stockholm hela livet. De pratar bara svenska och har inte varit utomlands.

Men efter elva år tycks tiden i Sverige vara över för familjen.

Nioåriga Jousef tar fram ett brev. Han vill skicka det till kungen.

– Hoppas han kan hjälpa oss att få stanna.

Julie med barnen Zakaria, 7, Jousef, 9, Omran, 11 och Julia 4 i lägenheten i Hässelby-Vällingby.

Julie med barnen Zakaria, 7, Jousef, 9, Omran, 11 och Julia 4 i lägenheten i Hässelby-Vällingby.

Filip Magnusson

”Utvisas när som helst”

De senaste månaderna har familjens liv präglat av oro. Julie var på libanesiska ambassaden häromdagen för att ordna med passen. Nu är allt bara en enda lång väntan.

– Barnen har aldrig varit utanför Sverige. Vi utvisas när som helst är det sagt, berättar Julie.

Barnen går i skolan, spelar fotboll, basket och simmar utanför skolan.

Barnen går i skolan, spelar fotboll, basket och simmar utanför skolan.

Filip Magnusson

Barnen går i skolan i västerort, spelar fotboll, basket och simmar. Inne på deras rum hänger simmärken, bilder och medaljer från idrotten. En lärare på barnens skola har i ett brev till Migrationsdomstolen kallat utvisningsbeslutet "helt absurt".

Flykten skulle bli starten på nytt liv

Julie Daoud, 40, och hennes man Nassim Ismail, 43, tillhör en religiös minoritet och har länge levt under förtryck och förföljelse. 2014 flydde paret Libanon efter att Nassim utsatts för ett mordförsök.

I Sverige hade Nassim sedan tidigare flera syskon.

Flykten till Sverige blev början på ett bättre liv. Paret startade familj i Stockholm och har nu fyra barn.

– Jag har tänkt att jag ska börja plugga och jobba efterhand. Men att vi inte fått uppehållstillstånd har gjort det svårt, vi får inga fullständiga personnummer, så vi kommer ingen vart.

– Jag har gjort allt jag kan för att barnen ska ha ett bra liv här, säger Julie.

Kunde ni gjort mer för att barnen skulle få stanna?

– Jag har gjort allt jag orkat för barnens bästa. Jag fick jobb tillfälligt i en matbutik, men butiken stängde igen. Min man mår psykiskt dåligt och har inte fått den vård som krävts. Det har blivit ett väldigt stort lass, säger Julie.

Familjen har inte ansetts ha tillräckliga skyddsskäl för att få uppehållstillstånd och påverkas av det slopade spårbytet (se faktaruta).

Nassim och Julie har lyft att barnens anknytning till Sverige borde vara för stor för att de ska kunna utvisas.

Julie berättar att hennes man Nassim mår så psykiskt dåligt att han inte kan medverka. Gunilla Almén (MP), kyrkopolitiker i Hässelby församling och tidigare nämndeman, stöttar familjen i processen.

Julie berättar att hennes man Nassim mår så psykiskt dåligt att han inte kan medverka. Gunilla Almén (MP), kyrkopolitiker i Hässelby församling och tidigare nämndeman, stöttar familjen i processen.

Filip Magnusson

Beslutet ger hopp

Migrationsverket väger barnets bästa mot anpassningen föräldrarna gjort till Sverige. Samtidigt ska särskild hänsyn tas till barnets hälsa och utveckling.

Sedan i fredags har Migrationsverket stoppat alla utvisningsbeslut till Libanon från att verkställas på grund av kriget i Mellanöstern.

– Våra rekommendationer gäller tills vidare, men som längst till den 8 juni, säger Jacob Sandström, presskommunikatör på Migrationsverket.

Pausen ger Julie en strimma hopp.

– Vårt avslag kan inte längre överklagas, men vi hoppas kunna överklaga genom ett nytt ärende på grund av nya skyddsskäl. Men allt känns väldigt osäkert, säger Julie.

Situationen i Libanon

Utrikesdepartementet avråder från alla resor till Libanon och svenskar uppmanas lämna landet. Enligt hjälporganisationerna är runt 800 000 personer på flykt i landet, där landets ledning varnar för en humanitär katastrof "utan motstycke".

Migrationsverket kan fatta beslut om att stoppa utvisningar (verkställighetsstopp) när säkerhetsläget i ett land snabbt förändras och när det inte finns tillräckligt med information om situationen i landet.

Så länge ett verkställighetsstopp gäller kommer Migrationsverket inte att genomföra några avvisningar eller utvisningar till det landet. En person som har fått ett beslut om avvisning eller utvisning får stanna i Sverige så länge som verkställighetsstoppet gäller.

Den 1 april 2025 avskaffades möjligheten till att genomföra så kallat spårbyte, efter ett riksdagsbeslut. Systemet innebar att den som fått avslag på sin asylansökan och som arbetat under sin asylprocess i Sverige kunde få sin ansökan om uppehållstillstånd på grund av arbete prövad utan att behöva lämna landet.

Källa: Migrationsverket

Är rädd för barnens framtid

Att man alltid tar hänsyn till barnens bästa betyder inte per definition att man ger uppehållstillstånd, säger Jacob Sandström.

– Men vi följer händelseutvecklingen i Libanon noggrant.

Julie säger att familjen är rädda för barnens framtid.

– De har i praktiken ingen anknytning till Libanon överhuvudtaget.

11-åriga Omran säger att han kommer sakna skolan här.

– Det är där jag har alla kompisarna, jag vill inte bli av med dem.

Mitt i har sökt migrationsminister Johan Forssell (M), vars pressassistent hänvisar alla frågor till Migrationsverket.