Stockholm
Inför nästa år har Statens fastighetsverk, SFV, som förvaltar de statligt ägda museilokalerna, sagt upp hyresavtalet för Etnografiska museet på Gärdet för omförhandling och föreslagit en hyreshöjning på 57 procent. Det motsvarar 12,25 miljoner kronor mer per år.
Världskulturmuseerna räknar med att liknande höjningar väntar även för Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet, vars hyresavtal löper ut nästa år.
I sitt budgetunderlag för 2027–2029 skriver myndigheten att finansieringen riskerar att ”urholkas” och att ”personalnedskärningar blir nödvändiga” om man inte får ett tillskott på 35 miljoner kronor per år, enligt TT.
För att minska kostnaderna planerar man därför att säga upp hyresavtalen för Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet nästa år. Museerna kommer då att stängas, och det är oklart om de kan öppna igen.
– Det är min bedömning att detta är det mest realistiska och hållbara, säger Britta Söderqvist, överintendent på Världskulturmuseerna, till TT.
Hyresupptrappning
Personalen informerades på måndagen.
I ett mejl till Mitt i skriver Ellinor Magnusson, fastighetsdirektör på SFV, att myndigheten just nu hyresförhandlar med Världskulturmuseerna.
”Vi har erbjudit en hyresupptrappning under perioden 2027–2030. En successiv höjning ger hyresgästen mer tid att anpassa sin budget och verksamhet till den nya kostnadsnivån.”
Ellinor Magnusson berättar att SFV valt att avstå från att höja hyran vid tidigare omförhandlingar, på grund av brister i lokalerna. Därför har hyran under en längre tid legat under marknadsnivå.
”När hyran nu justeras till bedömt marknadsläge blir höjningen därför procentuellt stor.”
SFV föreslår en hyresnivå som bedöms motsvara vad marknaden skulle vara beredd att betala för lokalen. Enligt Ellinor Magnusson finns det just nu inga indikationer på att skillnaden mot marknadsläget skulle vara lika stor för Östasiatiska museet eller Medelhavsmuseet.
”Bedömningen görs dock i samband med respektive omförhandling.”
Hur ser ni på att en statlig myndighet kraftigt påverkar en annan statlig myndighets verksamhet?
– Varje myndighet ansvarar för sin egen lokalförsörjning och sina verksamhetsmässiga prioriteringar inom givna ekonomiska ramar.
Mitt i har sökt kulturministern Parisa Liljestrand (M). Till TT säger hon att hon precis tagit del av Världskulturmuseernas budgetunderlag och inte kan kommentera.
”Men vi är medvetna om att myndigheten har en utmanande lokalsituation och följer frågan.”