Länet

Poya Shafie kopplas till flera kriminella nätverk, däribland Foxtrotnätverket och Bronätverket.

Mannen, som polisen betecknat som ledarfigur i Foxtrotnätverket, greps i Irak redan hösten 2023, men utlämnades till Sverige först i höstas. I maj åtalades han för att ligga bakom flera allvarliga brott under våldsvågen 2023, både i Stockholmsområdet och Sundsvall.

Poya Shafie dömdes i sommar för flertalet allvarliga brott, däribland för förberedelser och instruktioner i samband med en skjutning i Dalen och ett planerat mord i Skarpnäck. Domen blev livstids fängelsestraff.

Nu fastställer hovrätten tingsrättens dom.

– Brotten han nu döms för innefattar mordplaner och försök till mord och har tillsammans ett betydande straffvärde som uppgår till klart mer än arton år vilket talar för livstids fängelse. Det är också fråga om allvarliga brott som har begåtts i ett sammanhang som haft negativ påverkan på samhället. Hovrätten anser därför att det är rimligt att döma ut livstids fängelse fast brotten inte har fullbordats, säger hovrättsrådet Camilla Larsson, referent i målet, i ett pressmeddelande.