Hammarby-Skarpnäck
I över tio år har Skarpnäcksbon Torbjörn Hallström hittat på program för linje 17-borna. Men nu sätter hälsan punkt för ordförandeskapet i Hammarby-Skarpnäcks hembygdsförening.
Under årens lopp har deltagarna på vandringar bland annat fått höra om den livs levande krokodil "Henrys fik" i Skarpnäck stoltserade med på 1960-talet, om aktuella byggplaner och mycket annat.
– Jag har blivit lite dålig på senare år. Men den uppskattning jag fick under avtackningen gjorde att jag kände mig både upplyft och upphöjd, säger han.
En samling på 130 pipor syns i bakgrunden. Torbjörn ansågs vara ett löparlöfte innan nya intressen tog överhanden. ”Jag började hänga med de snygga tjejerna i åttan och röka” har Hallström tidigare berättat.
Anders Björklund
Björkhagenbon Jan Ohlin tar över klubban.
– Till slut började inspirationen sina, så nu är det bra att att andra tar över, säger Torbjörn Hallström.