Isbladsviken längst ut på Djurgården är idag hårt ansatt av svallvågor från båttrafiken i farleden intill. Det är ingen optimal livsmiljö för undervattensvegetation, fiskägg och yngel.

Men nu kan det bli ändring på det.

Med sprängsten från infrastrukturprojekt i Stockholm ska ett vågbrytande rev anläggas utanför strandlinjen och förvandla den inre delen av Isbladsviken till en skyddad, grund lagun.

”Avsikten är att hjälpa viken att återställa sig till sin glansperiod. Här går kultur- och naturmiljö hand i hand", säger projektledaren Marta Bolhmark, en av initiativtagarna, i en kommentar.

Hon är arkitekt på Gaia arkitektur som är en av aktörerna i lagunprojektet där även Stockholms stad, WWF, ELU Marin, KTH och Kungliga Djurgårdens förvaltning ingår.

Isbladsviken på Djurgården i dag.

Isbladsviken på Djurgården i dag.

Ola Ericson/Stockholmsfoto

Nyttan är större än skadan

I oktober fick projektet grönt ljus i mark- och miljödomstolen.

När det gäller riksintresset för kulturmiljön i Stockholms innerstad med Djurgården konstaterar domstolen att projektet innebär en bestående inverkan på platsen. Samtidigt kommer det i teorin att vara möjligt att återställa platsen, skriver domstolen.

När det kommer till naturvärden är nyttan större än skadan, skriver domstolen.

"Eftersom nya anläggningar därmed tillkommer i tidigare oexploaterad miljö innebär verksamheten att intrång görs i parkens naturmiljö. Samtidigt har det lämnats obestritt att naturvärden på platsen stärks av den sökta verksamheten".

Fiskar får frodas

Inte heller de kulturmiljövärden som skyddas av riksintresset Nationalstadsparken kommer, enligt domstolen, att drabbas av någon påtaglig skada.

I projektgruppen är glädjen stor efter domstolens beslut.

”Isbladslagunen kan bli början på ett paradigmskifte där stadsutveckling även gynnar våra medborgare under ytan. Många olika fiskarter, sjöfåglar samt alger och växter kommer att frodas och förstärka hela Stockholms inre arkipelag samtidigt som det skapas möjligheter till både naturpedagogik och nya upplevelsemiljöer för Stockholmarna”, säger Oliver Karlöf, initiativtagare och fiskbiolog på Stockholms stads fiskevård.