Lokaltidningen Mitt i har tidigare berättat om Sollentunahems planer på att bygga ett 14-våningshus på fastigheten Rotfrukten 2, där förskolan I Ur och Skur Grodan har funnits sedan 1991.

Sollentunahem har lovat att hitta nya likvärdiga lokaler åt Grodan. Det tog sin tid, men nu har man alltså lyckats.

Dubbelt så stort

Den nya lokalen som förskolan ska hyra ligger på Rotsundagårdsvägen 62 och är nästan dubbelt så stor som den nuvarande. Avtalet sträcker sig över åtta år, vilket möjliggör en långsiktighet i förskolans verksamhet.

– Vi är verkligen glada över att kunna erbjuda en ändamålsenlig lokal som möjliggör långsiktighet och tillväxt för förskolan, säger Carolina Lejon, förvaltningschef och tillträdande vd för Sollentunahem.

"Känns så tryggt"

Flytten till de nya lokalerna sker redan efter sommaren i år.

Linda Leffler, rektor på Grodan, är glad att förskolan nu får flytta till nya lokaler.

Linda Leffler, rektor på Grodan, är glad att förskolan nu får flytta till nya lokaler.

Tomas Stark

– Byggplanerna har inneburit en utmaning för oss, men vi har fått ett fint bemötande av Sollentunahem. Ett kontrakt på åtta år känns så tryggt. Nu kan vi skapa en framtid för vår verksamhet i de nya lokalerna där vi har utvecklingspotential, samtidigt som vi kan säkerställa möjligheten till barnomsorg i området. Vi ökar vår kapacitet från cirka 50 till strax över 80 barn, med möjlighet att utöka ytterligare, säger förskolans rektor Linda Leffler.