– Hoi, co vala pa?
Hej, hur mår du?
Tolvåriga Adriano Steiner har precis börjat sexan på Enebybergs skola – efter att ha varit borta ett år. Han, bröderna Noah, 10, Leo, 6, mamma Beatrice och pappa Markus reste under ett år till Markus Steiners hemby i norra Italien. Där gick barnen i skola och fick lära sig både italienska och ladinska, ett romanskt minoritetsspråk som bara talas aktivt i närområdet.
Nu kan barnen både hälsa och räkna på språken som deras pappa växte upp med.
Familjen Steiner i Enebyberg ansökte om att skolplikten för deras tre barn skulle upphöra för att testa på livet i pappa Markus hemby i norra Italien. – Den här möjligheten berikade vårt liv och att det vi känner allra mest är att vi är tacksamma för att vi kunde få göra det, säger mamma Beatrice.
Albin Tingstedt
– Barnen har utvecklats enormt. De vågar göra nya saker, som att komma in i en klass där de inte kan språket – och de löser det. Så det har varit en väldigt bra erfarenhet för dem, säger Markus Steiner om resan som de precis kommit hem ifrån.
Nästan alla beviljade
Förutsättningen för att familjen Steiners resa skulle bli möjlig var att hemkommunen Danderyd godkände att skolplikten för barnen upphörde när de var i Italien.
Danderyds kommun var tillmötesgående, och är det mot många andra.
De senaste tre åren har Danderyds kommun fått in 147 ansökningar om skolpliktens upphörande på grund av varaktig utlandsvistelse. Ansökningarna gäller allt från diplomattjänstgöring till att familjer ska segla jorden runt. Kommunen beviljade 145 ansökningar. Jorden runt-resorna inkluderade.
– Det är tidsangivelsen som styr. Vi försöker ändå bilda oss en uppfattning om vart barnen tar vägen så ingen försvinner med dem. Men tiden blir som sagt den springande punkten, säger Johannes Pålsson, bildningsdirektör på Danderyds kommun.
Att skolplikten upphör ska inte förväxlas med att skolplikten fullgörs på annat sätt. I det första fallet avsäger sig hemkommunen ansvaret för att skolplikten fullföljs och kräver att ansökan omfattar minst sex månader, medan i det senare fallet har kommunen fortfarande det yttersta ansvaret för att skolplikten efterlevs.
En förlängd "thaimout"
Om skolplikten inte efterlevs kan kommunen döma ut vite, vilket flera kommuner har gjort till familjer som varit i semesterorter som Thailand trots gällande skolplikt. Det har kallats "thaimout" och där är Danderyds hållning mycket restriktiv, menar Johannes Pålsson.
Kan skolpliktens upphörande användas som ett kryphål för att få en thaimout beviljad?
– På sätt och vis blir det enklare att få det beviljat om man ska vara borta en längre tid. Kommunens ansvar är tydligt när skolplikten upphör men det är att fullfölja skolplikten på annat sätt som är knepigare. Här ser jag fram emot att den statliga utredningen kan förtydliga vad synnerliga skäl innebär och förhoppningsvis leder det till en ökad likvärdighet, säger Johannes Pålsson.
Den statliga utredningen tillsattes i somras och ska även titta på om upphörande av skolplikten enbart ska beviljas till barn till statligt anställda som arbetar utomlands, som diplomater. Resultatet av utredningen väntas presenteras under nästa år.
Berikande upplevelse
Makarna Steiner vill vara tydliga med att syftet med deras resa aldrig var någon form av en thaimout, utan om att ge sina barn nya språk och en kultur som var en stor del i pappa Markus uppväxt.
En barnbok med text på tyska, italienska och ladin, ett romanskt minoritetsspråk. Innan familjen åkte till Italien kunde barnen Adriano, Noah och Leo inte ett ord, men nu kan de både hälsa och räkna på alla tre språken.
Albin Tingstedt
De känner att det vore tråkigt om den möjligheten försvann för andra.
– Man vet aldrig vad man missar, utan det är först i efterhand som vi förstår vad vi kunde ha gått miste om. Så här efteråt inser vi också hur mycket den här möjligheten berikade vårt liv och att det vi känner allra mest är att vi är tacksamma för att vi kunde få göra det, säger Beatrice Steiner.