Gamla stan
I söndags parkerade en utländsk familj en bil vid Finska kyrkan i Gamla stan. När de senare skulle köra iväg hade en bom fällts ner vilket blockerade deras utfart, vilket Expressen rapporterat.
– De ville ta sig ut, så de började bända upp kullersten och fick syn på nån gammal trapp som de gav sig på för att bygga någon form av ramp för att ta sig ut. Det kändes inte som en helt realistisk lösning, säger Viktor Adolphson, yttre befäl vid Södermalmspolisen till Mitt i.
Det var mitt framför högvakten.
Kvalificerad flytkfara
Enligt polisen ska det ha rört sig om två vuxna och deras barn.
– Det var mitt framför högvakten, så de kan inte hunnit riva ner så mycket. Det vart inte bättre än att de greps för grov skadegörelse.
Expressen skriver att skälet till gripandet baserades på att familjen var från utlandet, och att det därför förelåg kvalificerad flyktfara. Polisen kan inte svara på om åtal ska väckas eller om familjen får böter direkt.