Stockholm
Under september registrerades 338 incidenter om hot och våld mot personal i Stockholms stads grundskolor. Det är drygt 15 incidenter per dag och ungefär 70 procent fler än i maj.
Sveriges Lärare larmade då om ett eskalerande läge, med ett stort antal allvarliga ärenden och otillräckliga resurser.
Det är också anledningen till att fackförbundet tidigare i oktober gick ut och krävde förvaltningsövergripande arbetsmiljöåtgärder, en så kallad 6:6a.
Kan kräva skyddstopp
På torsdagen samlades Stockholms stads utbildningsnämnd, utbildningsförvaltning och facket för att diskutera hur man ska hantera situationen.
Simon Sandström, huvudskyddsombud på Sveriges Lärare, anser att förvaltningen inte tar larmet på tillräckligt stort allvar.
– Det vi ser är extrem våld i stor mängd. De här eleverna är inte på rätt plats, utan behöver mindre sammanhang med adekvat utbildad personal.
Simon Sandström är huvudskyddsombud för Sveriges lärare Stockholm.
Zoran Alagic/Sveriges lärare
Om inte förvaltningen kommer med konkreta åtgärder senast på måndag kommer Sveriges Lärare att kräva skyddstopp på fyra till fem av stadens grundskolor. I samtliga fall handlar det om lågstadium.
– Det är skolor där det är en extraordinär situation och behövs åtgärder snabbt. Problemet är att man står utan lösning.
Det är en 6:6a
En 66, eller 6:6 a-begäran, är ett formellt krav från ett skyddsombud på att arbetsgivaren ska åtgärda brister i arbetsmiljön. Det kan exempelvis handla om hög arbetsbelastning, stress eller bristande säkerhet.
Arbetsgivaren ska svara utan dröjsmål. Om problemen inte åtgärdas inom skälig tid kan skyddsombudet vända sig till Arbetsmiljöverket, som kan besluta om krav på åtgärder eller förbud.
Källa: Arbetsmiljöverket
Målet: Hitta en lösning
Grundskoledirektören Peter Bragner skriver i en kommentar att hot och våld i grundskolan är allvarligt, särskilt eftersom det i många fall gäller yngre barn.
Samtidigt vill han inte kommentera enskilda ärenden eller säga vilka konkreta åtgärder som kan stoppa eventuella skyddsstopp, eftersom situationerna ser olika ut från fall till fall.
”Men vårt mål är alltid en lösning som säkerställer trygghet och en god arbetsmiljö för medarbetare och elev inom ramen för lagstiftning och rutiner", skriver Bragner.
Peter Bragner, grundskoledirektör i Stockholm stad.
Lizafoto Liza Simonsson
M: "En katastrof"
På dagens möte deltog även oppositionsborgarrådet Andréa Hedin (M). Hon tycker inte att det rödgröna styrets agerande speglar situationens allvar.
– Det här är en katastrof och ett underbetyg till det S-ledda styret. Man inleder andra mandatperioden med att riskera att tusentals elever inte kommer kunna gå till skolan och få sin lagstadgade rätt till undervisning.
Andréa Hedin (M), oppositionsborgarråd, föreslår bland annat gemensamma ordningsregler och trygghetskameror – men också fler mindre undervisningsgrupper och utbyggnad av akuta skolplatser för yngre elever.
Pressbild
Ett av problemen som Sveriges Lärare påtalat är de begränsade platser till den mobila akutskolan som startade tidigare i höst. Hedin menar att man måste gå facket till mötes med en plan redan nu.
(S)varet: Kommer aldrig acceptera
Arvid Vikman Rindevall (S), skolborgarråd i Stockholms stad, slår ifrån sig kritik om att han inte skulle se allvaret. Han lyfter också att förvaltningen arbetar intensivt med svar till Sveriges Lärare.
– Vi kommer aldrig att acceptera hot och våld. Jag tror att hela skolan vinner på att många engagerar sig mot det, då våld och hot mot lärare är en nationell trend.
Arvid Vikman Rindevall (S), skolborgarråd i Stockholms stad.
Kajsa Göransson
Han pekar på de nya mobila och stationära akutskolorna som införts, samtidigt som han medger att det behövs fler och bättre insatser för att nå ut till alla skolor.
– På måndag kan vi svara på vilka insatser vi behöver göra och var vi ska stärka mer.
Fackets krav
• Omedelbara skyddsåtgärder där personal riskerar att utsättas för hot och/eller våld.
• Tillräcklig bemanning, kompetens och möjlighet att snabbt få hjälp.
• Fungerande akut stöd och alternativa lösningar när akutskolorna är fullt belastade och när den mobila akutskolan för lågstadiet är upptagen, eller när insatsen inte ger tillräckligt skydd.
• Korrekt hantering av incidenter och arbetsskador samt dokumenterade riskbedömningar.
• Tydligt ansvar, tidsatta åtgärder och uppföljning av om personalen faktiskt blivit säkrare.
Källa: Sveriges Lärare