Vällingby

Parkleken nedanför Vällingby centrum är utdömd sedan länge – och det nya huset väntas börjar byggas redan efter sommaren.

– Vi hade önskat att man meddelat planerna tidigare. Vi fick reda på detta för bara några veckor sedan, säger Elise Arvline, 14, när vi träffar ungdomarna på parkleken efter beskedet.

Det är fullt med ungdomar här när vi hälsar på – de kan få komma in i det nya huset redan i slutet av 2027.

Det finns inga synliga fel med huset

En helt ny byggnad blir det i alla fall, vilket väcker dubbla känslor. Ådalen är ju en så skön plats att hänga på efter skolan, menar Camilla Ganzorig, 10.

– Vi har så mycket gemenskap här, det är bara att hoppas att allt får plats i nya huset. Men det ska ju i alla fall bli lite större har vi hört.

Ådalen har tidigare år haft en del problem med stökigheter, men i dag är parkleken en av de populäraste i västra Stockholm. Mobilförbud råder, vilket gör umgänget väldigt socialt enligt ungdomarna.

Kommer sakna minnena

– Det är ju "vårt" hus. Och personalen är som extraföräldrar, man kan prata med dem om allt, säger Elise.

De kommer sakna alla minnen från huset.

– Vi måste sätta upp alla de här i nya huset, säger Elise och pekar på fotona på vännerna på köksväggarna.

I ena änden av huset spelar fritidsledaren Erik Smiding dojboll med några ungdomar. Discolampor lyser i det mörka pingisrummet. Biljarden och pingisen är bland det som lockar mest, berättar Bisan Hourie, 14.

– Andra dagar kanske vi fixar våfflor, åker rullskridskor eller drar ut och cyklar. Vi kan dreja också, säger hon och visar drejningshörnan.

Har behövt saneras

I flera år har det stått klart att såväl Ådalens som Guldets parklek i Grimsta har stora brister. Men när de ska ersättas har varit högst oklart.

Den nya byggnaden blir en av bara ett fåtal nya som byggts i Stockholm de senaste 15 åren. Fritidsledarna Ann Ek och Erik Smiding gläds åt det, men medger att beskeden kommit hastigt för ungdomarna.

Den nya byggnaden blir en av bara ett fåtal nya som byggts i Stockholm de senaste 15 åren. Fritidsledarna Ann Ek och Erik Smiding gläds åt det, men medger att beskeden kommit hastigt för ungdomarna.

Filip Magnusson

– Det är genom tidningen vi fått reda på vad som varit på gång, allt har varit rätt luddigt och nu ska det plötsligt byggas. Men det är ju bara härligt att det satsas på denna verksamhet, säger Erik Smiding.

Guldets parklekshus står på tur att ersättas därefter. Samtidigt ska Erikslunds parklek i Tensta helt stängas till nästa vår.

Fritidsbibliotek öppnar i Tensta

Nydals gamla parkleksbyggnad i samma stadsdel byggas däremot om i sommar inför att staden öppnar parkleksverksamhet igen. Dessutom ska Spånga bys parklek öppna fritidsbibliotek efter sommaren.

Ansens främst viktiga för de utan fritidssysselsättning

Parklekarna är helt kostnadsfria, de ska i regel vara bemannade och har framförallt öppet dagtid. Fokus ska främst ligga på vistelse i utemiljöer.

Den prioriterade målgruppen är barn i låg- och mellanstadieåldern, men även många högstadieelever söker sig hit som trivs bättre här än på fritidsgårdar

Parklekarna anses framförallt viktiga för de som saknar annan fritidssysselsättning.

Källa: Stockholms stad