Uppmärksamheten kring de okända drönarna vid danska och norska flygplatser har fått stockholmarna att rikta blicken mot skyn.
– Den senaste veckan har vi fått in betydligt fler samtal via SOS Alarm än normalt från folk som sett drönare och är oroliga, berättar Ola Österling vid Stockholmspolisen.
På fredagsförmiddagen kom till exempel drönarlarm från söderort. Det var förvisso en drönare i luften – men den tillhörde ett byggföretag med tillstånd att filma.
Det kan också handla om något så vardagligt som att en drönare siktats över Upplands Väsby centrum.
Vad gör ni när ni får dessa larm?
– Det beror på. I Upplands Väsby finns det inflygningsvägar mot Arlanda där det kan vara olagligt. Men det finns ju inget generellt förbud mot att flyga med drönare i Sverige, säger Ola Österling.
Det kan vara svårt att avgöra hur långt bort en drönare befinner sig, menar Ola Österling. Och generellt finns inget förbud att flyga över stan.
Stefan Källstigen
Några siffror på ökningen har han inte, men han ser ett tydligt samband med de uppmärksammade händelserna i Danmark och Norge med drönarintrång vid flera flygplatser.
Ringer folk in för mycket?
– Nej, det är bra att allmänheten är vaksam. Men det är också bra om folk känner till hur lagstiftningen ser ut. Det kan också vara väldigt svårt att avgöra vad det är man ser eller hur långt bort en drönare befinner sig, säger Ola Österling.