Ett konstprojekt? Ett hem för sagofigurer? För djur?

Den lilla röda stugan som har stått utanför Dalens sjukhus sedan 1990-talet har blivit en del av Dalen, för vissa lika självklar som gårdarna längs allén.

Men få känner till historien bakom den. Det gör dock Jörgen Johansson, husets "pappa". Han arbetade som reparatör på Dalens sjukhus i slutet av 1980- och början av 1990-talet.

– På den tiden stod det baracker utanför sjukhuset som personal, många från Finland, bodde i, säger Jörgen Johansson som i dag själv bor i närheten av sjukhuset.

Vatten och avlopp

Av sin chef blev han ombedd att bygga en låda som skydd över en dragning av vatten och avlopp till barackerna. Året var 1990.

Jörgen Johansson bredvid huset som ersatte hans hus i slutet av 1990-talet. "Det är i princip identiskt, men mitt var lite finare med riktiga fönster".

Jörgen Johansson bredvid huset som ersatte hans hus i slutet av 1990-talet. "Det är i princip identiskt, men mitt var lite finare med riktiga fönster".

Mimmi Epstein

– Jag tänkte att det var roligare att bygga ett litet hus, så jag gjorde det. 7-8 år senare plockades huset bort, men då blev det ramaskri från förskolorna i området som hade glädje av det. Därför byggdes en kopia av huset, som alltså står kvar än i dag, säger Jörgen Johansson.

Hoppas på renovering

Under åren har han hört folk spekulera i vad det är för ett litet hus. Några har trott att det är ett konstverk. Som upphovsmakare till originalstugan är han glad att det står kvar.

– Det är skitroligt. På 1990-talet var mina barn stolta att det var jag som byggt den. Tyvärr börjar det nuvarande huset se lite slutet ut, så jag hoppas att det kan renoveras, säger Jörgen Johansson.

Locum, som förvaltar Dalens sjukhus, jobbar på att få fram mer information om husets historik och planer för dess framtid.