25 procent av träden vid motionsspåren intill Brantbrink i området vid Hamra grusstag ska fällas. Under november har lappar satts upp på träd – vilket skapat viss oro.

En gallring för att hålla skogen frisk, menar kommunikationsansvarig Jenny Gelin på DeLaval.

– Detta är en del av ett aktivt skogsbruk där träden fälls för att skapa en ljus och luftig skog, och en långsiktigt hållbar skog som är mer motståndskraftig mot skador. Vi gör det för att skogen ska hålla längre, säger hon.

Under december eller januari väntas arbetet påbörjas. När det väl kommer igång ska det pågå i två veckor.

Då kommer det bli en del maskiner i skogen?

– Man kommer kunna vistas i skogen. Men det blir viktigt att hålla avstånd till maskinerna, säger Jenny Gelin.

Så stort är området

Tidigare i november kom skyltarna upp i området om de nya skötselåtgärder. Det var markägaren DeLaval som meddelade att de ska börja gallra.

Skog i ett område på cirka åtta hektar ska avverkas.

Lapparna har fått lokalbor att reagera. Speciellt medlemmar i Tullinge SK orientering har undrat, just den delen av skogen är hemmaplan för orienteringsklubben.

– Det här är ett vackert och inbjudande område med hög och lättframkomlig tallskog, kanske mer typiskt för Dalarna, Åhus eller vid Hökensås vid Vättern. Om det blir ett hygge är det ingen som har någon lust att vara där, säger Lars Nordin i Tullinge SK.

De la fram ett antal alternativ, bland annat att Botkyrka kommun skulle disponera skogen i ett naturvårdsavtal. Ett annat att avverkningen skulle vara varsammare – vilket DeLaval hörsammade.

– Vi känner att de har lyssnat på oss, säger Lars Nordin.

Viktigt rekreationsområde

Han menar området är viktigt.

– Det är en entré in till skogen. Vi skulle tappa en stor del av våra möjligheter till vår ungdoms- och nybörjarträning. Det skulle påverka oss väldigt mycket. Men, som sagt, vi har goda förhoppningar om att det blir bra, säger Lars Nordin.

Kommunstyrelsens ordförande, Stina Lundgren (M), har varit i kontakt med markägarna.

Hon har tidigare varit frekvent användare av motionsspåren innan hon flyttade till Grödinge. Rekreationen i området är viktigt, menar hon.

– Vi uppskattar att de går varsamt framåt.

DeLaval: Viss påverkan

– Sedan har vi respekt för att det är deras skog och inte vår utan att vi bara lånar den för att utöva idrott och röra oss i skogen. Det är vi oerhört tacksamma för. Jag har full förståelse för att de måste bedriva skogsvård, det är därför skogen där är så fin.

Jessica Gelin på DeLaval meddelar att de har dialog med kommun och föreningsaktiva i området. Avverkningen är en planerad skogsåtgärd sedan länge, vars syfte är att gynna markfloran.

Det blir inget kalhygge?

– Nej, det finns inget sådant planerat i dagsläget.

Hon menar att skogen på sikt kommer bli finare.

– Det är många som rör sig i området för rekreation och det vill vi visa hänsyn till. Ambitionen är att lederna inte ska påverkas och att körskador ska minimeras. Men viss påverkan kommer det bli, säger hon.