Södermalm
I rummen hänger doften av målarfärg. Malmgården från 1700-talet har de senaste månaderna fått en del kärlek och öppnar snart som kulturhuset Hartwig.
– Jag har fått 700 mejl på tre månader, jag blir rörd av att det finns en sådan entusiasm över att vi skapar något sånt här på Söder, säger Staffan Gerlöw på föreningen Ask, som ligger bakom satsningen.
Han är här med kollegorna LG Nilsson och Tove Frambäck. Föreningen består av sex personer med lång och bred erfarenhet av olika typer av kulturarbete. I februari stod det klart att de fick ta över byggnaden, i syfte att skapa en ny destination för kultur i stadsdelen.
– Det är ett stort åtagande, men vi kände att vi klarar av det. Vi har gjort projekt ihop förr, är namn i branschen, har förtroende och stora nätverk, säger LG Nilsson, som grundat The Viking Museum på Djurgården.
Vårt ledord är att alltid säga ja.
I bottenplan finns en scen, med plats för 90 i publiken. Den får tillhörande bar och restaurang, som hålls öppen när det vankas konsert eller evenemang.
Mikael Andersson
Brett tilltal
Här ska det hållas spelningar, bokreleaser, fester, filmvisningar och föreläsningar. Höstens program är redan smockat. Stockholms jazzfestival har flera spelningar i huset och filmfestivalen Cinema Queer flyttar in i en hel vecka.
– Vårt ledord är att alltid säga ja. Alla får komma hit och presentera sig. I slutändan gör vi ett val, eftersom vi vill jobba med kvalitet. Men tilltalet ska vara brett, säger Tove Frambäck.
Hartwickska huset ligger vid korsningen Timmermansgatan/Sankt Paulsgatan. Det tre våningarna omfattar 900 kvadratmeter.
Victor Malmcrona
Startat stödfond
Samtidigt gäller det att få ekonomi i huset. De får ännu inga bidrag från staden. På övervåningen hyrs kontorsplatser därför ut till personer som på olika sätt arbetar med kultur, som manusförfattare och filmmakare.
Föreningen Ask är ideell, blir pengar över återinvesteras de i verksamheten och kulturen. De har även startat en stödfond, där mindre bemedlade utövare kan få pengar för att exempelvis hyra lokaler i huset till lägre kostnad. Fonden finansieras av donationer och medlemskostnad.
– Då kan vi sponsra de som vill vara här, men inte kan betala tusentals kronor för det. De som ger hundra kronor i månaden kan gå hit och se att pengarna går till något konkret, säger Staffan Gerlöw.
Tove Frambäck, LG Nilsson och Staffan Gerlöw framhåller hur tillmötesgående hyresvärden Stadsholmen varit i att få visionen om huset att bli verklighet. "Vi har ett jättefint samarbete," säger Tove Frambäck.
Mikael Andersson
Scener för unga
Tove Frambäck menar att en viktig sak Hartwig tillför är en scen för unga jazzmusiker – och unga konstutövare i stort.
– För dem är det svårt att ta sig in i branschen, klimatet är hårt. Vi har ett gäng med unga förmågor som är väldigt sugna på att få komma hit och göra saker, säger hon.
Den som vill skapa något här är välkommen att höra av sig till föreningen, som gärna är behjälpliga och bidrar med erfarenhet och nätverk.
– Jag är lite överrumplad att vi fått hit så mycket. Nyckeln var jazzfestivalen och att träffa alla unga musiker. De drog hit varandra och plötsligt var hela veckan full, vilket var superkul, säger Staffan Gerlöw.
Gammal malmgård
Hartwickska huset ligger i korsningen S:t Paulsgatan/Timmermansgatan.
Det uppfördes som malmgård 1769 och är namngivet efter ägaren C. O. Hartwig.
År 1790 fick den sitt nuvarande utseende.
Maria Högalids föreningsråd flyttade in på 1990-talet. De flyttade ut årsskiftet 2024/2025 p.g.a. dålig ekonomi.
Kulturhuset Hartwig invigs 18 september 2026.
Källa: Maria Högalids föreningsråd/Samfundet S:t Erik
Föreningsråd tvingas lämna 1700-talshus: "Ont i magen"
Vid årsskiftet blir Maria Högalids föreningsråd hemlösa – och med dem över 20 stödgrupper för personer i beroende.
Utanför Hartwickska huset leker barnen från Maria gamla skola. Inne är det ändå stillsamt. Hyresgästerna har börjat flytta ut och de många vackra mötesrummen börjar eka allt mer tomma.
– Hela historien har gjort att jag haft ont i magen i flera månader. Jag ser heller ingen lösning, inget ljus i tunneln, säger Claes-Göran Widlund, ordförande i Maria Högalids föreningsråd som håller till i huset.
"Det säger sig självt, det går inte runt," säger ordföranden Claes-Göran Widlund om föreningsrådets ekonomiska situation.
Victor Malmcrona
Satte ner foten
När han i somras tog över som ordförande var det som att bli kapten på ett sjunkande skepp. Det drygt 30 år gamla föreningsrådet stod i skuld till staden. Ekonomin var allt annat än stabil.
– Mina företrädare hade under åren lyckats lirka fram extra pengar för att få allt att gå ihop. Men så satte politikerna ner foten.
Vaktmästaren Hayder märker av hyresgästernas oro. "De är ledsna över att de måste lämna ett älskat ställe. Jag blir också arbetslös till årsskiftet."
Victor Malmcrona
För hög hyra
Inkomsterna kommer från anslag och de olika rummen hyrs ut till föreningar och privatpersoner. Föreningsrådet får in runt 50 000 kronor i månaden. Hyran ligger på 114 000 kronor.
– På det ska vi betala el, telefon, sophämtning och vad det kan vara. Plus en vaktmästare.
Skulden till hyresvärden Stadsholmen ligger på ungefär en kvarts miljon kronor. Enligt Claes-Göran Widlund hade de kunnat kasta ut föreningsrådet redan i september, men valde att ge dem en frist till årsskiftet.
– Stadsholmen har varit hyggliga, så vi i lugn och ro kan säga hej då till våra hyresgäster. Jag förstår staden, de kan inte hålla oss under vingarna om det inte bär sig.
Guy Fällström, representant för DAA Södergruppen som har möten i Hartwickska huset. De har runt 30 deltagare. "För oss är det en institution, en trygg plats att gå till."
Privat
En trygg punkt i 30 år
En av över 20 stödgrupper som har regelbundna möten i huset är Drug Addicts Anonymous.
– Vi har sett det som ett hem som man trott alltid skulle finnas, säger Guy Fällström, representant för DAA:s Södergrupp.
För medlemmarna har det varit ett tuff tid. Vissa av dem har gått till Hartwickska i 20–30 år.
– De har sina rutiner och är jätteoroliga. Här har vi haft en stabilitet som inte funnits någon annanstans.
De och andra som möts här har fått leta nya lokaler. Det har inte varit lätt.
– Oftast är det tokfullt och köerna är långa. Vi har inte råd att betala någon vidare hyra utan behöver föreningstänket, men det blir allt mer ovanligt.
Mötesrummen är många i det vackra huset från 1700-talet. En utmaning är att fastigheten inte är tillgänglighetsanpassad – det är inte helt lätt för personer med nedsatt rörelseförmåga att nå alla rum.
Victor Malmcrona
Kan tvingas lägga ner
Före jul måste alla vara ute, de sista veckorna ligger fokus på att städa och fixa i ordning huset.
– Utan lokaler har föreningsrådet inget att göra. Så det blir till att diskutera nedläggning, säger Claes-Göran Widlund.
Stadsholmen konstaterar att det alltid är tråkigt när hyresgäster lämnar.
– Nu ska vi inventera huset och se hur det kan användas framåt, skriver förvaltningschefen Fredrik Juhnell.
I det här rummet har en av husets tre samtalsterapeuter hållit till. Utflyttningen har redan skett.
Victor Malmcrona
V: "En ekvation som inte går ihop"
Ökat kulturstöd och mer pengar till subventionerad hyra. Åtgärderna till trots är Stockholm en stad där det blir allt svårare för föreningar att överleva.
För några år sedan stängde samlingslokalen Pumpan vid Färgargårdstorget.
Innan det var det Nobba brass och nubbe. Hemgården Södergården på Götgatan hotas av dubbel hyra. I stadens budget för 2025 står att ”Stockholm ska ha Sveriges bästa föreningsklimat.”
– Situationen för föreningslokaler är utmanande på många håll, så är det, men vår målsättning är att förbättra läget, skriver kulturborgarrådet Torun Boucher (V).
Torun Boucher (V), äldre- och kulturborgarråd i Stockholm stad.
Maurits Otterloo
Högsta stödet
I stadens budget för 2025 har 15 miljoner kronor extra avsatts till kulturstödet. Sedan den rödgröna majoriteten tillträdde har den ökats med totalt 25 miljoner kronor.
– Det är det högsta stödet på 15 år.
Utöver det har 0-taxestödet dubblats. Det är en ersättning som går till föreningar som har kulturverksamhet för barn och unga. Den gör att de kan få sänkt eller avgiftsfri hyra i stadens lokaler.
– Detta gör att samlingslokalerna inte går back på att hyra ut till dessa föreningar.
Hartwickska huset användes under andra världskriget av Svensk-norska föreningen.
Victor Malmcrona
Delar frustrationen
Men vad som försvårar läget, menar Torun Boucher, är "en högerregering som aktivt nedmonterar folkbildningen och finansieringen till studieförbunden."
– Trots att vi gör vårt yttersta för att förbättra förutsättningarna för föreningslivet i Stockholm går ekvationen inte ihop överallt. Det väcker en stor frustration som jag delar med medborgarna.
Vad gäller Södermalm säger hon att samtal pågår för att lösa de svåra knutar flera föreningar här står inför. Den information hon har om Hartwickska huset är att i princip alla NA- och AA-grupper där hittat nya lokaler.
– Kulturförvaltningen har bistått i dessa processer.
Gammal malmgård
Hartwickska huset ligger vid korsningen S:t Paulsgatan/Timmermansgatan.
Det uppfördes som malmgård 1769 och är namngivet efter ägaren C. O. Hartwig.
År 1790 fick den sitt nuvarande utseende.
1854 köptes det av Maria församling och användes som folkskola.
Under andra världskriget användes det av Svensk-norska föreningen.
Maria Högalids föreningsråd flyttade in på 1990-talet.
Här finns 12 rum med som mest plats för upp till 70 personer.
De har hyrt ut lokalerna för kurser, möten, fester och konferenser.
Källa: Maria Högalids föreningsråd/Samfundet S:t Erik
"Det säger sig självt, det går inte runt," säger ordföranden Claes-Göran Widlund om föreningsrådets ekonomiska situation.
Victor Malmcrona
Föreningsråd tvingas lämna 1700-talshus
Gammal malmgård på Södermalm blir kulturhus
Föreställningar, konserter, ateljérum och utställningar. Det väntar när Hartwickska huset blir kulturhus.
– Det här är ett av mitt livs roligaste projekt, säger LG Nilsson, en av initiativtagarna.
Södermalm
Vid årsskiftet tomställdes den gamla malmgården, ett stenkast från Mariatorget. Efter över 30 år behövde Maria Högalids föreningsråd flytta ut eftersom de inte klarade hyran.
Nu står det klart att malmgården får nytt liv – här ska Kulturhuset Hartwig öppna.
– Kulturen har svårt att överleva i dag. Därför känns det här projektet så roligt, säger LG Nilsson vid ideella föreningen Ask, som ska driva verksamheten.
"Det här är ett av mitt livs roligaste projekt," säger LG Nilsson som även grundat The Viking Museum på Djurgården.
Stefan Berg
Något för alla
Här ska det erbjudas utställningar, musik, evenemang, teater, mat och föreläsningar. Förhoppningen är att locka folk i alla åldrar och ett brett spektrum av kulturutövare.
– Vi vill ge rum till det som inte har rum i stan i dag. Vi har satt en plan på 3–5 år för att etablera det som ett öppet kulturhus på Södermalm.
Planen är att öppna så smått i september och växla upp verksamheten allt eftersom.
Vi är gamla rävar allihopa.
Huset ska vara en plats för alla former av kulturutövare.
Victor Malmcrona
Håller nere hyran
Huset är från 1700-talet. Den blåklassade fastigheten ska renoveras av ägaren Stadsholmen. De nådde en överenskommelse med Ask, så att det inte blir en totalrenovering. I stället ska man åtgärda det mest grundläggande, annars tar föreningen över huset mer eller mindre i befintligt skick.
Hyran blir då inte lika hög. Genom att hyra ut kontorsplatser till kulturarbetare på övervåningen får de också intäkter.
– Problemet när man startar kulturhus är ofta att man inte klarar av att hålla budget. Det är dyrt att komma i gång och när det väl är gjort har man inte råd att bära verksamheten. Vi tar det hellre lugnt med renovering och anpassningar så vi har råd att göra andra saker, säger LG Nilsson.
Arks styrelse består av personer som alla har lång erfarenhet av att jobba med frågor som rör konst, film, teater, museum och platsutveckling.
– Jag har etablerat fem museer i Sverige. Vi är gamla rävar allihopa, har gjort de här resorna och vet vad som behövs för att det ska fungera.
Övervåningen blir kontorshotell för kulturarbetare, mellanplanet viks framför allt åt utställningar och i källaren finns två scenrum.
Victor Malmcrona
Gammal malmgård
Hartwickska huset ligger i korsningen S:t Paulsgatan/Timmermansgatan.
Det uppfördes som malmgård 1769 och är namngivet efter ägaren C. O. Hartwig.
År 1790 fick den sitt nuvarande utseende.
Maria Högalids föreningsråd flyttade in på 1990-talet.
De hyrde ut lokalerna för kurser, möten, AA-träffar och konferenser.
Källa: Maria Högalids föreningsråd/Samfundet S:t Erik
Vill främja kultur
Föreningen Ask jobbar för att skapa kreativa rum och miljöer för att inspirera till att sprida olika former av kultur.
Styrelsen består av:
Angelica Gerde
Christian Arnet
Karin Lekberg
LG Nilsson
Staffan Gerlöw
Källa: Föreningen Ask
Övervåningen blir kontorshotell för kulturarbetare, mellanplanet viks framför allt åt utställningar och i källaren finns två scenrum.
Victor Malmcrona