Nu får vi hoppas att ingen tar "tolfte spelaren" bokstavligt och rusar in på planen, likt den överförfriskade danske supportern med minnesluckor gjorde i herrlandslagets EM-kvalmatch mot Danmark på Parken i Köpenhamn för 16 år sedan.

Det kommer i alla fall att bli rejält med folk på läktarna på Tele2 Arena och det damallsvenska publikrekordet på 18 537 från 2021 kan ryka i Svenska cupen-finalen mot toppkonkurrenten Häcken. Hammarbys publiksnitt ligger på annars på 2 638.

Arenans läktare kommer att fyllas med publik. Inramningen med publik och tifo kommer att sätta guldkant på finalen.

Arenans läktare kommer att fyllas med publik. Inramningen med publik och tifo kommer att sätta guldkant på finalen.

Mostphotos

Mittfältaren Ellen Gibson och backen Alice Carlsson var båda med i matchen mellan Hammarby-AIK för två år sedan då nuvarande publikrekord sattes. Den sistnämnde passade på att sätta en balja inför storpubliken.

– Jag sprang mest runt i glädje. Just vid målet var det bara blackout. Det var mer när någon gjorde en snygg fint eller vid målchanser som man tog in och hörde den stora publiken, säger backen och lagkaptenen Alice Carlsson.

Träffar psykolog

Ellen Gibson och Alice Carlsson utanför hotellet där laget käkat lunch tillsammans och träffat idrottspsykolog. "Vi har alltid bra stöd av supportrarna oavsett om det är hemmaplan eller bortaplan" säger Alice.

Ellen Gibson och Alice Carlsson utanför hotellet där laget käkat lunch tillsammans och träffat idrottspsykolog. "Vi har alltid bra stöd av supportrarna oavsett om det är hemmaplan eller bortaplan" säger Alice.

Angie Gray

Mitt i träffar dem efter lagets lunch på Clarion Hotel vid Skanstull. Här har laget också haft gruppsamtal med en idrottspsykolog de träffar regelbundet.

Psykologin är förstås viktig för att kunna prestera. Finalen är inget undantag. Carlsson och Gibson beskriver lagets framåtlutade, anfallsglada spelstil som en av lagets främsta kvalitéer.

– Det gäller att vi har modet att göra det vi är bra på. Vi ska inte ångra något, utan ge allt vi har. Det finns en otrolig potential i laget som vi ska dra nytta av, säger Ellen Gibson.

Alice Carlsson och Ellen Gibson siktar högt. Mod och självförtroende är en nyckelfaktor i matchen mot Häcken berättar de.

Alice Carlsson och Ellen Gibson siktar högt. Mod och självförtroende är en nyckelfaktor i matchen mot Häcken berättar de.

Angie Gray

Klubbikon fick tifo

Gibson har spelat i Bajenskor sedan barnsben och beskrivs av Hammarby som en av klubbens främsta kulturbärare. När laget spelade mot Rosengård visade supportrarna sin uppskattning genom att hylla henne med ett eget tifo över halva läktaren på Kanalplan på Södermalm.

– Jag gick ut och visste inget på förhand. Det var gåshud, säger Ellen Gibson som visar upp en bild av tifot.

Tifot för Ellen Gibson i formen av en tandrad med lucka som är en blinkning till hur hon under en säsong spelade med utslagen framtand efter en armbåge.

Tifot för Ellen Gibson i formen av en tandrad med lucka som är en blinkning till hur hon under en säsong spelade med utslagen framtand efter en armbåge.

Marcus Bolldén

I matchen på bortaplan mot Häcken i våras blev det stryk i en jämn match ingen av de två är nöjda med. Machen mot Häcken tror de kommer att bli underhållande.

– Det gäller att vi kommer upp på vår högsta nivå i finalen. Det kommer att bli en tuff och jämn match, säger Alice Karlsson.

Storpubliken

Enligt sportchefen Johan Lager kan storpubliken vara tungan på vågen som ger extra energi i en hård drabbning.

Alice var nio dagar gammal och Ellen inte född hösten 1995 när Hammarbys damlag med Pia Sundhage sist spelade final i Svenska cupen. På klubbens hemsida beskrivs matchen som lagets största i modern historia.

– Det gäller att vi också tillåter oss att njuta. Det är inte många som får spela en sådan här final och nu har vi dessutom hemmaplan, säger Alice Carlsson.

Båda är inne på att storpubliken kommer att ge laget extra energi.

– Det är en stor dröm att spela inför så många, säger Ellen Gibson.

Matchen spelas 6 juni klockan 15.