Det nyköpta huset i Stuvsta brann ner innan familjen Sinwal Bhadu ens hann flytta in. Och de får inte bygglov för att bygga upp det igen. Det visade sig att tomten är prickad på detaljplanen – vilket innebär att den inte får bebyggas. ”Vi blev chockade”, sa pappa Rajesh Bhadu.
Angie Gray
I december togs den 500 år gamla Hagstaeken intill Glömstavägen ner. Den var i så dåligt skick att den riskerade falla. Nu ligger den fällda eken i Sundby gård.
Eva Perbrand Magnusson
Tvillingarna Linus och Emil Schyberg är båda poliser – på varsin sida kommungränsen. Linus bor i Glömsta och jobbar i Huddinge, medan Emil bor i Grödinge och jobbar i Botkyrka. När Mitt i träffade dem i våras berättade de om hur kriminella sagt att ”du är mycket trevligare än din brorsa.”
Stefan Källstigen
Under beredskapsveckan var det öppet hus i ett av Huges skyddsrum i Flemingsberg. Jörgen Frädén, skydds-rumssakkunnig, visade hur man måste veva för att få luft.
Angie Gray
I Orlångens naturreservat är det inte bara tvåbenta som går på yoga, utan även getter. I vanliga fall håller de Huddinges naturmarker öppna, men extraknäcker alltså även som assistenter i yoga.
Angie Gray