Länet
När Lisa Bergmann och hennes sambo skulle göra räkmackor, gjorde de en förvånande upptäckt.
– Han plockade ut de räkor vi skulle tina, och så finns den där lilla filuren i påsen, säger Lisa.
Den lilla filuren i fråga är en liten fisk, bara fyra centimeter kort.
– Jag tyckte det var coolt. Jag har kvar den i frysen. Sambon sa att jag skulle spola ner den, men det ville jag inte.
Lisa Bergmann har sparat fisken i frysen som ett minne.
Privat
En sorts sjurygg
Lisa har en gammal kompis vars pappa jobbar med fisk, som säger att var tionde stor låda med räkor innehåller fisk.
Didrik Vanhoenacker, jourhavande biolog på Naturhistoriska museet, berättar att det är en art som lever nära botten i tillexempel arktiska nordvästra Atlanten, och lätt kan komma med i räktrålar.
– Det är en slags sjurygg och jag gissar att fisken på bilden är av arten svart sjurygg.
Jag tyckte det var coolt. Jag har kvar den i frysen. Sambon sa att jag skulle spola ner den, men det ville jag inte.
Det är inte helt ovanligt att fiskar slinker med under räktrålning.
Privat
"Wow"
Efter upptäckten tog Lisa en bild och la ut på Facebook.
– Jag har fått jätterespons – det är ju bara en liten fisk. Jag tror det är mitt största inlägg, ever.
Inlägget har över tusen likes och hundratals kommentarer.
Det verkar inte vara helt ovanligt med fiskfynd i räkpåsen och många säger att Lisa borde gå till affären för att få pengarna tillbaka.
– Visst, det skulle vi få – men sambon åt de där räkorna och det hände ingenting.
Behåll kvittot
Påsen kom från en Coopbutik i Vasastan och enligt butikskedjan hör fyndet inte till vanligheterna.
– Det är första gången jag hör talas om det så jag skulle nog säga att det är en ovanlig företeelse
Han bekräftar att man kan gå tillbaka till butiken, om man fått fisk i en räkpåse av Coops egna märke och har kvar kvittot.
– Har man råkat ut för detta är kunden mer än välkommen att återvända till butiken där man köpt räkorna så kan vi se till att kunden får en påse med hundra procent räkor, säger Carlos Cancino, presschef på Coop Sverige.
Fisken, som Lisa och sambon kallar för Simpan, får ligga kvar i frysen.
– Det går väl inte att göra något med den, mer än att ha den som ett coolt minne.