Löparstjärnan från Sollentuna och Turebergs FK vann loppet i överlägsen stil, sprang ensam mot klockan de sista varven, och passerade mållinjen hela 13 sekunder före tvåan Kuma Girma från Etiopien.

– Jag hade så jäkla bra känsla hela tiden. Jag älskar Stadion och att tävla inför den här publiken, sa Andreas Almgren till SVT efter loppet.

Expert på rekord

5 000-metersloppet på Stadion var Almgrens utomhuspremiär på bana i år. Hans tidigare personbästa på distansen var 12.50,94.

Andreas Almgren är något av en expert på svenska rekord och har just nu inte mindre än sju stycken, på distanserna 3 000, 5 000 och 10 000 meter, 5 och 10 kilometer landsväg, halvmaraton samt 3 000 meter inomhus.

Hyllades av "Mondo"

Almgrens succélopp kom bara några få minuter efter att Armand ”Mondo” Duplantis slagit nytt världsrekord i stavhopp med 6,28. Superstjärnan hann se loppet, och hyllade Almgren för hans prestation.

– Det är sjukt. Och det händer typ samtidigt också. Det var verkligen ett ”stjärnorna står rätt”-ögonblick. Det var väldigt speciellt, sa Duplantis till SVT.

VM i september

Säsongens stora mål för Andreas Almgren är VM som avgörs i Tokyo den 13–21 september.

– Jag tror att han är en medaljkandidat på VM om han fortsätter så här, säger Almgrens tränare Urban Aruhn till SVT.