Södermalm
En älg har setts komma ner från Skanstullsbron mot Götgatan på Södermalm, rapporterar P4 Stockholm.
Malinda Flodman, presstalesperson på trafikkontoret i Stockholm berättar att älgen senare har sprungit längs hela Ringvägen och nu befinner sig i närheten av Tantolunden vid Hornstull.
Både viltvårdare och polisen är där och letar.
– De är alltid polisen som fattar beslut om en älg ska avlivas. Det måste göras på ett säkert sätt, säger hon.
Polisen satte in drönare för att försöka lokalisera älgen. Nu bekräftar man att den är död, skjuten på eller när den var på väg över till Årsta holmar.
Både polis och viltvårdare är ute och letar efter älgen.
Victor Malmcrona
"Då blir den stressad"
Det är inte så ovanligt att se en älg i Stockholm, enligt Malinda Flodman.
– Unga älgar är ofta ute och vandrar efter platser att hitta mat tidigt på morgonen. När det är lugnt och inte så mycket trafik vandrar de in mot stan.
– Sen vaknar stockholmarna och det blir mer trafik. Då blir den stressad och har svårt att hitta ut igen, fortsätter Malinda Flodman.
Exakt var från älgen har tagit sig är oklart.
– Ibland simmar de över från Årsta, ibland kommer de från Nackareservatet. Exakt var den här älgen kommer från vet jag inte.
Sprang förbi
Älgen sprang förbi Marie-Louise Skotte och Kerstin Berg när de rastade sina hundar.
– Den var mycket stressad. Så kom killar med gevär och polisen skrek att vi skulle iväg. Hoppas den lyckas simma över till Årsta, säger Marie-Louise.
– Jag tycker så synd om älgen. Den har nog inte lång tid kvar, säger Kerstin.
Mitt i söker Stockholms stads viltvårdare.