Södra Roslagen

I senaste kommunvalet, 2022, valde nästan var femte Österåkersbo – 6545 röstberättigade – att inte rösta alls.

Det är betydligt fler än de som sammantaget röstade på moderaternas stödpartier Centerpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna och nästan lika många som röstade på kommunens största parti i opposition, Socialdemokraterna.

Jag tror att det är lätt att glömma bort, att om vi slutar rösta så försvinner folkstyret.

I Österåker är det också stor skillnad i valdeltagandet beroende på var man bor. Högst var det 2022 i distriktet Österskär Östra där 91,20 procent röstade. Det kan jämföras med Hacksta Västra i centrala Åkersberga där färst röstade – 55,09 procent.

Så hur tänker Österåkersborna inför höstens val?

Zahra, 30 år som Mitt i stöter på i Åkerserga berättar att hon bott i Sverige i sju år, men hittills aldrig röstat. Hon har bråttom att komma i väg, men säger att hon kanske ska rösta i år – men att hon inte har någon aning om vilka som styr kommunen.

Skola vård och trygghet

24-åriga Alan från Margretelund är inte heller säker på om hon kommer rösta, men är intresserad:

– Politikerna bara bråkar. De tänker inte på det viktigaste: Skolan och att det är för långa väntetider i sjukvården. De lovar och säger saker som de sedan skiter i, säger hon.

Alan, 24, är intresserad men har inte bestämt sig om hon kommer att rösta.

Alan, 24, är intresserad men har inte bestämt sig om hon kommer att rösta.

Angie Gray

– Förra gången röstade jag inte och just nu känns det bara som att de pratar om ungdomarna som ska utvisas, men det handlar inte bara om det.

– Jag vill hellre att de pratar om hur samhället ser ut, att man är otrygg, säger hon och påminner bland annat om bomben som exploderade på Norrgårdsvägen för bara två år sedan.

Sörabon Jakob Fall, 33, är ute och cyklar med dottern Alva 14 månader. De är på väg hem efter att ha lämnat hunden på hunddagis, hämtat ett paket och handlat material till trädgården på Byggmax:

– Ja, rösta tänker jag göra. Självklart! säger han.

Tycker politiker lyssnar

Finns det någon lokal fråga som intresserar dig?

– Nej, jag tycker nog generellt att det funkar bra i kommunen – det som vi behöver, dagis och sånt. Man har inte så mycket kontakt med kommunen om allt fungerar.

– Men jag tycker att valet borde handla om sakfrågor. Det blir sånt fokus på motparten.

Jakob Fall tycker det är viktigt att rösta.

Jakob Fall tycker det är viktigt att rösta.

Angie Gray

Har det hänt att du inte röstat?

– Jag har inte röstat i kyrkovalet, men i alla andra val har jag röstat.

Varför?

– Jag tror att det är lätt att glömma bort, att om vi slutar rösta så försvinner folkstyret.

– Många klagar på att politiker inte lyssnar, men jag tycker ändå att de är rätt så bra på att följa om det blir en ordentlig opinion i en fråga.

– Och om man inte ens orkar rösta vart fjärde år så tycker jag att man stämplar ut från samhället.

Katherine Rydén, 78 år tycker att invandringen är en av de viktigaste frågorna.

Katherine Rydén, 78 år tycker att invandringen är en av de viktigaste frågorna.

Angie Gray

Invandring och kriminalitet

Katherine Rydén, 78 år, Hacksta tänker också rösta, det har hon alltid gjort, berättar hon.

– Jag tänker alltid på Sveriges bästa. Om Sverige mår bra, så mår vi bra, säger hon.

Hon är själv invandrat till Sverige – från Polen – och bott i Österåker sedan 1970-talet. Hon tycker att invandringen och kriminaliteten är de viktigaste frågorna:

– Det är många utländska personer. Det ska vara med måtta. Lagom, det är mitt favoritord.

Och så tycker hon skatterna är viktiga:

– Låga ska de vara, säger hon.

Förtidsröstning i Alceahuset vid tidigare val.

Förtidsröstning i Alceahuset vid tidigare val.

Fredrik Sjöquist

Så många röstade i kommunalvalen i Österåker och Vaxholm

Österåker:

2014: 85,11%

2018: 85,42%

2022: 82,35%

Vaxholm:

2014: 88,60%

2018: 90,74%

2022: 88,12%

Källa: Valmyndigheten