Vad som ska hända med Hästa gårds tomma huvudbyggnad och kringliggande lokaler med lador och annat, där det tidigare varit 4H-verksamhet, har länge varit oklart.
I slutet av september besökte Mitt i Järva platsen för att kolla läget och kunde då berätta om tillfälliga, betande säsongsgäster från Bögs gård Sollentuna, som dock skulle flytta tillbaka dit vid vinterns intåg.
Nu har trafikkontoret dock insett värdet av en lite mer permanent lösning, berättar bonden Anders Ström, som bedriver sin huvudverksamhet vid Bögs gård men hjälper staden med skötseln av Hästa. Han har därför fått ta tid några av sina djur hit på heltid.
– Det är 40 glada kossor som fått flyttat in! Det här är jätteroligt, det är ju så fina lador här som bara stått tomma innan, och folk som kommer förbi brukar ofta annars fråga vad som händer med djuren på vintern, de saknar dem. Men nu kan man komma hit och umgås med djur året om, säger han.
Glada. Kossorna har funnit sig till rätta i sin nya bostad vid Hästa gård.
Anders Ström
Korna har bott på gården i ett par veckor, och verkar ha gjort sig hemmastadda.
– Ju bättre djuren mår desto mer leker och skuttar de! Och de här korna trivs definitivt, de hoppar omkring och bökar med huvudet ner i halmen, det ser lite ut som tjuren Ferdinand, skrattar Anders Ström.
Även förbipasserande verkar uppskatta de nya hyresgästerna.
– Vi har redan haft hundratals besökare. Det är par, det är familjer, det är personer som lever själva och kommer hit under sina promenader. Det är fint att se, många står inne hos korna väldigt länge och pratar med dem, ger dem namn, klappar på dem. Kontakten med djur betyder väldigt mycket för många, säger Anders Ström.
Bra för miljön
Kossornas närvaro är även bra för klimatet menar Anders Ström.
– De här djuren bidrar till den ekologiska mångfalden och miljön. Fodret kommer från närområdet och går till djuren som är här. Här finns ju massor av mark som inte används till något mer än att vi tar foder, det hade blivit deponi om vi inte tog något härifrån. Nu när det är krig i Ukraina, en stor spannmålsproducent, är det dessutom extra viktigt att kunna ta tillvara på de resurser som finns lokalt, säger han.
Att ha så många djur på stadens marker så pass nära stan är speciellt, berättar han.
– Det är helt unikt i Stockholm, så här nära staden. Det är viktigt tycker jag, korna ska ju inte bara ha det bra under de månader de kan vara ute och beta, utan även på vintern. Nu får folk se hur det går till året om, att djuren har det fint.
Betydelsefullt. Nu kan folk se att djuren har det bra året om vilket är viktigt, tycker bonden Anders Ström.
Anders Ström