– Väsjö torg kan inte förbli en grusplan i tio år till. När marknadskrafterna nu sviker borde vi använda vårt kommunala bolag och se till att de utlovade bostäderna faktiskt blir av, säger oppositionsrådet Anton Lindgren (S).
Väsjö torg beskrivs som kärnan i framtidens Väsjön. Utöver omkring 1 000 bostäder ska där finnas skola, idrottshall, äldreboende, matbutik, kommunikationer och annan service.
Totalt ska många kvarter i fem etapper byggas i Väsjö torg. Hittills är endast ett påbörjat. Det är Ikano Bostad som bygger 92 bostadsrätter i kvarteret näst närmast sjön i etapp 1 (orange).
Sollentuna kommun
Men utbyggnaden vill inte ta fart. Visserligen tecknades avtal med byggherrar för alla fyra kvarter i etapp 1, det närmast slalombacken i områdets södra del, men bara Ikano Bostad fullföljde köpet.
De började sitt bygge av 92 bostadsrätter i maj i fjol, men de andra byggherrarna hoppade av och de kvarteren är ännu inte sålda.
Väsjö torg. Så här ska det se ut när Ikano Bostads kvarter, närmast, och även kvarteren i kommande etapper är klara.
Ikano Bostad
Andra etappen också seg
Även etapp 2 har nu varit ute till försäljning ett tag, men bara ett av tre kvarter har sålts hittills.
För att få fart på byggandet har Socialdemokraterna lagt en motion i kommunfullmäktige om att Sollentunahem ska få i uppdrag att färdigställa de delar av Väsjö torg som de privata byggherrarna inte har påbörjat, och bygga upp till 500 hyresrätter på den i dag oanvända marken.
Utöver att utöka bostadsutbudet menar S att förslaget skulle snabba på bygget av Väsjöskolan. Den utlovade grundskolan skulle enligt tidigare planer ha stått klar till hösten 2020, men den har ännu inte påbörjats.
Byggstarten har skjutits fram i omgångar i och med att byggandet i Väsjön gått trögt och kommunen har meddelat att byggstart sker ”när elevunderlaget är så stort att investeringarna kan finansieras”.
”Miljardbelopp har plockats”
När det gäller finansieringen av Sollentunahems bygge på Väsjö torg föreslår S ett ägartillskott, vilket man menar är möjligt tack vare kommunens och koncernens starka ekonomi.
– Miljardbelopp har plockats ur Sollentunahem genom åratal av utförsäljningar. Då är det rimligt att kommunen nu skjuter till det kapital som behövs för att få i gång byggandet, säger Anton Lindgren.
”Inte god tajming”
Thomas Ardenfors (M), ordförande i kommunstyrelsens mark- och exploateringsutskott, medger att utbyggnaden av Väsjön inte har kommit så långt som man trodde när området planerades. Men att bifalla S-motionen tycks inte vara aktuellt.
– Det har varit och är ett utmanande marknadsläge, men i år har vi kunnat notera ett ökat intresse för att bygga i Väsjö torg. Det är bra när oppositionen kommer med sina tankar, men motionen hade inte god tajming givet hur verkligheten har utvecklats, säger han.
Visserligen är bara Ikanos hus påbörjat, men i juni tecknades ett avtal med Magnolia Bostad om en fastighet intill – och det kan bli en nyckel
i utvecklingen av området enligt Thomas Ardenfors.
Nära Skidbacken. Här byggs Ikano Bostads kvarter i Väsjö torg. De andra byggherrarna är ännu lika frånvarande som på denna illustration.
Ikano Bostad
– Det blir ett 120-tal hyresrätter men också en matbutik i bottenplan. Att det finns offentlig och kommersiell service är jätteviktigt, säger han.
Utöver avtalet med Magnolia har man dessutom kommit ”väldigt långt” när det gäller ytterligare tre kvarter, berättar Thomas Ardenfors.
Tidigare har byggherrar hoppat av klara markanvisningar, är du inte orolig att något sådant ska hända igen?
– Vi vet inte säkert förrän det är helt klart, men det börjar bli mer drag i marknaden nu och än mer blir det när man ser att saker börjar hända på Väsjö torg.
”Ska ha is i magen”
Thomas Ardenfors förklarar att Sollentunahem precis som andra bostadsbolag har fått möjlighet att räkna på eventuellt byggande i Väsjö torg, men att bolaget hittills har ”haft svårt att få ihop kalkylen”.
Att hjälpa Sollentunahem på traven genom ett beslut i fullmäktige och med kapital i form av ägartillskott tror han inte på.
– Vi har haft lågkonjuktur, men det går i cykler. Kommunen ska ha is i magen. Vi ska bara se till att ordna kajanläggningar, skolor och vatten och avlopp och sådant. Det andra kan dra ut på tiden men nu ser vi att det börjar röra på sig igen. Vad gäller marknadsläget sover jag gott om natten, bättre nu i september 2023 än i september 2022.