Grattis! Hur känns det att han vann?
– Jättebra! För oss är han en självklar vinnare även om han inte hade vunnit, säger Björn Vårsjö, ägare till Boris som bor i Gustavsberg.
Beskriv Boris.
– Han är en 1,5 år gammal sibirisk katt och bor med mig, min partner och våra barn i ett kollektiv som består av vänner till oss. Så han har många hussar och mattar. Man kan säga att Boris är kollektivets lilla surgubbe. Det är ingen munter katt. Han har mycket integritet men är samtidigt passionerat intensivt gosig, när han själv vill.
Hur är er relation?
– Väldigt kärleksfull skulle jag säga. Han brukar följa med oss på promenad, alltså lös, när vi går i skogen. Och ibland när jag ska lämna vår son på förskolan följer han med och hoppar in i bilen. Framme på förskolan kliver han ur så får barnen hälsa på honom på gården. Jag är en hönsmamma när det gäller Boris, har han inte kommit hem sent på kvällen går jag ut och letar efter honom.
Vad tycker Boris om julen?
– Han gillar julen för då blir han bortskämd, med julklappar och godsaker, och uppmärksamhet. Han har heller inget emot en mindre julutstyrsel. Han bor här med fem barn så han är van att bli utklädd lite då och då.
Vad är det bästa han vet?
– Mat. Och att gå promenader med människor. Han väger åtta kilo och har ett massivt matbehov. Helst människomat, men det ger vi bara ibland. Men han är inte tjock, bara en kraftig sort.
Det värsta han vet?
– Veterinären.