Roslagsbanan
Ett tåg på Roslagsbanan blev stillastående en stund på fredagseftermiddagen den 25 september. I högtalarna uppgav föraren att tåget stoppats på polisens begäran. Detta på grund av att ungdomar hoppat på ett tåg som lämnade Mörby station vid 17-tiden för färd söderut.
Det var föraren som i dörrkameran såg att två ungdomar hoppade upp på kopplet i tågets ände, alltså den anordning som kopplar ihop vagnarna.
Sprang iväg
Ungdomarna han inte åka långt.
Föraren bromsade tåget till stillastående innan det nådde plattformens slut.
– Ungdomarna hoppade tillbaka till plattformen och sprang iväg, säger Natalie Nordenswan, presskommunikatör på SL.
Polisen, som larmades till platsen, och ordningsvakter började leta efter pojkarna, men de hittades inte. Tågtrafiken släpptes på igen efter tio minuters stopp.
SL: Det är livsfarligt
SL och trafikutövaren Transdev ser allvarligt på händelsen, som kunde ha slutat illa.
– Det är naturligtvis livsfarligt att befinna sig på kopplet, säger Natalie Nordenswan.
Det är inte första gången som detta sker på Roslagsbanan i närtid, berättar SL. Under de senaste två veckorna ska totalt tre liknande situationer ha inträffat.
Den 15 september hoppade ungdomar på bryggan mellan vagnarna vid Universitetet. Den 21 september fick en föraren info från trafikledningscentralen om att ungdomar åker med utanpå tåget i Stocksund.
– Roslagsbanan är annars förskonad från denna typ av händelser. Senast en liknande händelse inträffade var för två år sedan, säger hon.
Enligt SL har ingen skadats vid händelserna.
Transdev har startat ett trygghetsärende för att utreda hur liknande situationer kan förhindras framöver.
Polisen har inte upprättat någon anmälan.