Älvsjö
Orienterarna i OK Älvsjö Örby kan Älvsjöskogen utan och innan. Klubben har haft träning här i decennier och skapat sina egna rutter. Det har många andra också gjort. Med åren har det blivit ett virrvarr av upptrampade stigar och färgglada märken på naturreservatets träd.
Nu tas de bort. I stället ska två officiella terrängleder skapas – en blå slinga på fem kilometer och en vit slinga på cirka sju kilometer. Lösningen är bra, tycker de orienterare som Mitt i träffar på Älvsjö Gamla IP en solig vårkväll.
– Det är bra att det blir två tydliga leder i skogen. Vi har haft en superbra dialog med stadsdelsförvaltningen om hur det ska göras, säger Elisabeth Schylander.
Orienteraren Elisabeth Schylander visar en av många markeringar som ska tas bort på träden.
Judit Nilsson
Sluter ett avtal
Som Mitt i tidigare har berättat arbetar Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning sedan något år med att ta bort markeringar i skogen. Orsaken är att de är olagliga, eftersom det är ett naturreservat. När många springer över känsliga berghällar tar naturen också skada, när lava och mossa slits bort.
Vi har haft en superbra dialog.
Med två officiella leder minskas slitaget på andra ställen. Dessa två leder kan också underhållas bättre. Det ska OK Älvsjö Örby hjälpa till med, genom ett IOP-avtal (idéburet offentligt partnerskap) med stadsdelsförvaltningen.
– Klubben får uppdraget att sätta upp alla skyltar längs lederna och ska sedan hålla koll på att de finns kvar och är i bra skick, säger Helena Storm, utredare vid förvaltningen och en av dem som arbetat med frågan.
Så här ska de nya ledernas markeringar se ut, är tanken.
Judit Nilsson
Hon och flera kolleger är i Älvsjöskogen denna kväll, för att berätta om nyordningen. Än så länge är det ett förslag, som man kan ge synpunkter på senast den 3 maj.
– Den 5 september fyller naturreservatet 10 år. Det ska vi fira och inför det jobbar vi med flera saker – med terränglederna och med att skapa bättre entréer och skyltar, berättar Helena Storm.
Thomas Karlsson, ordförande i OK Älvsjö-Örby, och hans klubbkamrater ska sköta om de officiella lederna.
Judit Nilsson
Får reflexer
Båda lederna har funnits i många år, men blir nu officiella och får delvis ny sträckning. Även de nya markeringarna får reflexer, så att man kan springa i mörker. De ska också synas från två håll, så att man kan springa i båda riktningarna.
– En del medborgare har kontaktat oss och varit upprörda för att markeringar tagits bort. Men för oss som klubb har det inte inneburit några problem eftersom vi fick ett tillfälligt tillstånd att behålla de reflexmarkeringar vi brukar använda. Men det här blir en klar förbättring mot förut, säger Thomas Karlsson, ordförande i OK Älvsjö-Örby.
Tyck till senast den 3 maj
En blå led planeras bli 5 km lång, en vit led cirka 7 km lång.
Båda finns redan, med ska delvis dras om och få tydliga markeringar i båda riktningarna. Båda ska förses med reflexer.
Senast den 3 maj kan man ge synpunkter på förslaget. Länk finns på förvaltningens Facebooksida.
Källa: Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning