I flera års tid har Svenska golfförbundet sett att allt fler går med i så kallade brevlådeklubbar.
Det är klubbar som ofta har mindre banor, lägre avgifter och där medlemmarna inte sällan bor utspridda över hela landet.
En av de största brevlådeklubbarna i landet – Happy golfer – är en sådan klubb och har enligt deras hemsida över 40 000 medlemmar.
Utarmar de mindre klubbarna
Det har lett till att andra klubbar fått svårare att locka folk att bli medlemmar, trots att de spelar där.
Det var vid Svenska golfförbundets årsmöte som beslutet fattades om att införa ett maxtak för hur många golf-ID (Kopplat till personligt medlemskap) en klubb får ha beroende på hur många hål klubbens bana har.
– Efter pandemin har det strömmat in folk till de stora brevlådeklubbarna. Det utarmar de mindre klubbarna ute i landet, säger Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare på Svenska golfförbundet.
Rätt att begränsa
Arninge golfklubb tycker det är ett rätt beslut att begränsa, men menar samtidigt att frågan är knepig.
– Brevlådeklubbarna har varit proaktiva och tagit hand om de som inte spelar så mycket, säger Lars Tingvall klubbchef för Arninge golfklubb och fortsätter:
– Samtidigt finns det en ekonomisk verklighet som man måste se till för de traditionella klubbarna, vi har en bana, kollektivavtal och liknande, säger han.
Flera klubbar är kritiska till beslutet och har nu lämnat in en klagan till Konkurrensverket. Vilket ingen klubb i Täby gjort.
Kan locka tillbaka medlemmar
Lars Tingvall tror att utmaningen nu är att golfklubbarna måste anstränga sig.
– De traditionella klubbarna måste bli bättre på att ta hand om sina egna medlemmar, säger han.
Han säger att om de är på tå och stärker medlemskapen så kan de få tillbaka de som varit medlemmar i brevlådeklubbarna.
Klubben ska bland annat göra en satsning som heter 2610, en modell som gör att man blir bättre på golf.
– Jag tror att alla som blir bättre spelar mer och spelar man mer så är medlemskapet värt mer, säger han.