Skytteholm

Att riva den slitna Solnahallen och bygga en ny större hall har beskrivits av det rödgröna styret som en viktig satsning för stadens idrottsliv.

Visionen – ett "flaggskepp" med dubbelhall för bollsport, nya friidrottslokaler och en matcharena med plats för 2 500 personer presenterades ifjol.

Nyheten firades av föreningarna som länge ropat efter fler och större ytor för att börja beta av långa köer.

Men med bara veckor till valet ändrar man nu kurs.

Det blir ingen ny Solnahall. I stället ska den befintliga stå kvar, renoveras och byggas ut.

För dyrt

Enligt kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka-Salam (S) visade fördjupade utredningar i maj sämre markförhållandena än väntat.

– Att bygga en helt ny anläggning skulle kräva väldigt stora och kostsamma grundarbeten.

Det bedöms därmed inte möjligt att sälja mark för att bygga bostäder intill, som fanns i kalkylerna först.

Det är ett balanserat förslag.

Även konstruktionen av nya hallen, en stor och öppen lösning i två plan, har bedömts bli både svår och dyr att bygga.

Sara Kukka-Salam säger att det nu finns ett nytt färdigt förslag som ska upp för beslut i nästa kommunstyrelse.

Efter valet?

– Ja, om Solnakoalitionen får fortsätta så kommer det upp till beslut i september. Men kommunikationen, lanseringen av nya förslaget, har varit planerad till nästa vecka.

Byggs ut

Förslaget innehåller en utbyggnad mot Frösundaleden med två hallar för bland annat bollsport som byggs ihop med Solnahallen, som i sin tur renoveras.

På så vis tillgodoses behovet för sporter som basket och innebandy samtidigt som föreningarna slipper långa byggavbrott, menar Sara Kukka-Salam.

Vad var det vi sa?

Publikkapaciteten ska fortsatt kunna vara 2 500 personer, som i nybyggnadsidén.

Däremot går det inte att få till de planerade lokalerna för elitfriidrott.

– Att renovera har sina begränsningar jämfört med att bygga en helt ny friidrottshall.

I stället för en större och högre hall får Solnahallen en utbyggnad i nya förslaget.

I stället för en större och högre hall får Solnahallen en utbyggnad i nya förslaget.

AIX Arkitekter

Istället för 960 miljoner för en ny hall väntas projektet kosta 663-693 miljoner kronor. 2032 kan det stå klart enligt en preliminär tidsplan, men Sara Kukka-Salam säger att det kan gå fortare.

Ser du en risk för att göra föreningslivet besvikna?

– Föreningslivet kommer vara positiva till de funktioner som finns i förslaget. Det är ett balanserat förslag som omhändertar föreningarnas behov och som samtidigt är ekonomiskt rationellt.

Att nya hallen skrotas ser hon inte som något sviket löfte, tvärtom är det en del av processen att kunna göra omtag när villkor ändras, menar hon.

M: "Ett luftslott"

Moderaterna och flera andra oppositionspartier har sedan visionen presenterades tvivlat på projektet, bland annat att det skulle gå att sälja så mycket mark intill hallen.

– Vad var det vi sa? Ännu ett löfte som visade sig vara ett luftslott, säger Lars Rådén (M) om styrets nya besked.

– Vi har hela tiden sagt att deras planerade skytbygge inte var genomförbart, nu går flera år förlorade för att styret inte lyssnar på sunt förnuft.

Även om partiet är för en renovering av Solnahallen reser det nya förslaget tvivel.

– Jag tror Solnaborna måste ställa sig frågan om man kan lita på att ett omtag inte blir ännu en miljonrullning som slutar i papperskorgen.