Tunga moln ligger över planen intill Strandskolan i Tyresö strand. Regnet har precis avtagit, men vädret stoppar inte de fotbollsälskande barnen. Uppvärmningen har precis dragit i gång.

– Det är riktigt engelskt fotbollsväder, säger Lars Utter, en av grundarna och ordförande i Tyresö Strand FC.

– Perfekt för glidtacklingar när planen är blöt, fyller Henrik Sidebäck, chef över sportkommittén och även han en av grundarna, i och skrattar.

Henrik Sidebäck hade ingen aning om hur mycket tid och energi det skulle ta att starta upp ett fotbollslag och anordna Strandcupen. "Men det är så kul och man får så mycket energi att det helt klart är värt det."

Henrik Sidebäck hade ingen aning om hur mycket tid och energi det skulle ta att starta upp ett fotbollslag och anordna Strandcupen. "Men det är så kul och man får så mycket energi att det helt klart är värt det."

Tom M Kronestedt

I Tyresö Strand FC, den lite mer än ett år gamla klubben, ligger fokuset på gemenskap. De två stora klubbarna, Tyresö FF och Hanvikens SK, har länge blomstrat men för de fyra fotbollsföräldrarna i Tyresö strand som startade klubben kändes det onödigt att åka långt.

– Vi har alla söner som är födda 2008. Barnen bor och går i skolan här så det kändes logiskt att inte behöva åka till Tyresövallen för match en gång i veckan, säger Henrik Sidebäck.

Under årets gång har klubben vuxit rejält, från ett lag 2022 till 15 lag i skrivande stund. Årets höjdpunkt är Strandcupen för pojkar och flickor födda 2014 till 2017 som hålls den 7 och 8 oktober. Cupen arrangeras av laget för pojkar födda 2008 och deras föräldrar för fjärde året i rad.

Laget var tidigare hemmahörande i Tyresö FF och fortsatte med cupen efter att Tyresö Strand FC grundats.

Riktig folkfest

Förra året var det rekordmånga lag från hela Stockholmsområdet, 98 stycken anmälda. I år tror och hoppas man på över 100.

Tyresö Strand FC:s lag för pojkar födda 2014 är ett av klubbens 15. Alla var taggade under träningen.

Tyresö Strand FC:s lag för pojkar födda 2014 är ett av klubbens 15. Alla var taggade under träningen.

Tom M Kronestedt

Utöver fotboll bjuder dagen bland annat på på lotteri, försäljning av fika och mat och uppträdanden. Enligt klubben brukar det bli en riktig folkfest med runt 1000 deltagare.

– Vi lägger mycket energi på allt som är runt omkring, jag tror det gör att många lag vill delta. Barnen har en tendens att snabbt bli rastlösa mellan matcherna så det ska finnas annat att göra också. Vi får så mycket ut av det här, det är så otroligt roligt och barnen brukar ha kul, säger Henrik Sidebäck.

– Vi är tydliga när vi går ut med inbjudan till lagen att vi gör det här för att det är trevligt. Vi hoppas att spelarna ska ta med sina familjer och hela tjocka släkten, säger Lars Utter.

– Kom förbi och ta en kopp kaffe och kolla knattefotboll. Halva grannskapet kommer vara här, säger Henrik Sidebäck.

Fotbollsklubben Tyresö Strand FC har funnits i lite mer än ett år men Strandcupen har arrangerats sedan 2020.

Fotbollsklubben Tyresö Strand FC har funnits i lite mer än ett år men Strandcupen har arrangerats sedan 2020.

Tom M Kronestedt

Ett populärt inslag under dagen är kompispriset. Spelarna får nominera en person som de tycker är en bra kompis.

Viggo Söderlilja spelar i klubbens lag för pojkar födda 2014. Förra året nominerade han en kompis.

– Men det roligaste är att spela många matcher.

Alla ska bli proffs

Han och lagkamraterna Gustav Yttergren och Alexander Ahlmström är taggade på cupen och är övertygade om att de kommer vinna många matcher.

– Det är roligt att vinna och göra mål, säger Gustav Yttergren.

På frågan vad de vill bli när de blir stora kommer svaret i kör.

– Fotbollsproffs!

Tyresö Strand FC:s lag för flickor födda 2015 och 2016. Från vänster: Nova Söderlilja, Agnes Hogling, Livia Johansson Tsombos, Saga Schelander, Julia Svanström, Ebba Kahm, Lovalee Bufacchi, Tilde Sällebrant, Nova Lou Edland, Victoria Huseva och Saga Johansson Lundström

Tyresö Strand FC:s lag för flickor födda 2015 och 2016. Från vänster: Nova Söderlilja, Agnes Hogling, Livia Johansson Tsombos, Saga Schelander, Julia Svanström, Ebba Kahm, Lovalee Bufacchi, Tilde Sällebrant, Nova Lou Edland, Victoria Huseva och Saga Johansson Lundström

Tom M Kronestedt

Samma gäller för laget med flickor som är födda 2015 och 2016. Nästan alla vill bli fotbollsproffs, vissa vill bli proffs litegrann. På frågan vad som är det roligaste med fotboll regnar en mängd olika svar in. Det är kul att springa med bollen, det känns coolt att passa en lagkamrat, man får springa fort och att spela i cuper, är några av dem.

– Man börjar bli kompis med dem i laget och börjar lära sig hur man spelar, säger Tilde Sällebrant.