Vid 19-tiden på onsdagen larmades polisen om en skadad person inomhus i Norrköping. Den drabbade var Stockholms regionpolischef Mats Löfving, som hittades avliden.

– Det är med stor sorg och bestörtning jag tagit emot besked om att ställföreträdande rikspolischef och regionpolischef Mats Löfving har avlidit. Det är oerhört tragiskt, säger rikspolischef Anders Thornberg.

"Kommer göra allt för att stödja"

Polisen har inlett en förundersökning om mord för att klarlägga vad som inträffat.

– Det har skett ett oväntat dödsfall och när det gör startar vi en förundersökning, det är en standardprocedur, säger Johnny Gustafsson, presstalesperson på polisregion Öst.

Mats Löfvings anhöriga är underrättade.

– Mina tankar går till Mats Löfving, hans anhöriga och arbetskollegor. Vi kommer göra allt vi kan för att stödja dem i denna svåra stund, säger Anders Thornberg.

Förundersökning nerlagd

Tidigare under onsdagen hade polisen presenterat en utredning om härvan kring Mats Löfving och Linda Staaf, tidigare chef på Nationella operativa avdelningen. Den särskilda utredaren kom fram till att Mats Löfving varit jävig på flera punkter och uppmanade rikspolischef Anders Thornberg att fundera på att skilja honom från sitt uppdrag.

Mats Löfving utreddes även av Särskilda åklagarkammaren. Under torsdagsmorgonen meddelar de att förundersökningen läggs ner.

– Med anledning av att den misstänkte enligt uppgift är avliden finns det inte längre anledning att fullfölja förundersökningen. Den kommer att läggas ned, säger vice överåklagare Bengt Åsbäck, i ett pressmeddelande.