Dynamite Diamonds är några damer kort denna torsdagskväll. Tre av tjejerna i laget har rest till USA för att tävla i cheerleading-VM.

Milja Petrovic är kvar på träningen i Sverige. Hon verkar inte mindre glad för det.

– Det är skitkul att vara med. Jag gör bara det jag älskar, säger den 14-åriga Sköndalsbon.

– Det är så bra sammanhållning i laget, tillägger Ebba Södergren, 15, från Åkersberga.

Ebba Södergren och Milja Petrovic är medlemmar i Diamonds, ett av Dynamite Cheerleadings många lag.

Ebba Södergren och Milja Petrovic är medlemmar i Diamonds, ett av Dynamite Cheerleadings många lag.

Martin Svensson

Uppmärksamma läsare noterar att ingen av dem bor i Sundbyberg. Faktum är att blott var femte av Dynamite Cheerleadings cirka 400 medlemmar gör det. En bromskloss när det gäller penningarna, har det visat sig.

Avtal mellan kommuner

Minst 50 procent av medlemmarna måste vara skrivna i kommunen för att Sundbybergs stad ska bevilja en förening stöd. Grannkommunerna har liknande regelverk. I höstas bestämde sig därför Sundbybergs politiker för ett tillfälligt undantag som ger Dynamite pengar ändå.

Nu har politikerna även fattat ett beslut som enligt staden ska rädda klubben på längre sikt. Genom ett avtal mellan Sundbybergs stad, Stockholms stad och Dynamite ska ekonomin säkras, är tanken.

– Det gör att vi kommer att överleva, konstaterar klubbens ordförande Marie Ewers.

Marie Ewers, ordförande i Dynamite Cheerleading.

Marie Ewers, ordförande i Dynamite Cheerleading.

Martin Svensson

Men ingen deal utan motkrav. När politikerna tog beslut om det nya avtalet, stod det i deras underlag att Dynamites nuvarande hall ska ”rivas när SL bygger en spårvagnsdepå på platsen”.

Därför bör det enligt underlaget även framgå i avtalet att ”föreningen är införstådd om att de i en framtid kommer att behöva flytta sin verksamhet till Stockholm”.

– Vi har själva ingen kapacitet i våra hallar för det, säger Stefan Bergström (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden i Sundbyberg.

Det är ett krav som ställs på klubben, att på sikt flytta till Stockholm?

– Ja, det är väl det som ändå har varit tanken, att de ska kunna få plats där.

SL: Inaktuella planer

Dock verkar Sundbybergs stad ha fått inte bara en utan två saker om bakfoten. Depån ska nämligen inte byggas och idrottshallen inte rivas, uppger hallens ägare SL. Enligt bolaget har byggplanerna varit inaktuella ända sedan 2022.

”Det fanns planer på en ny depå för tvärbanan men denna kommer ej att byggas inom Tvärbaneprojektet utan i så fall i framtiden”, skriver Natalie Nordenswan, presskommunikatör på SL, till Mitt i.

Inte heller finns några planer på att riva sporthallen, fortsätter hon.

Båda dessa uppgifter är fullständigt ny information, säger Stefan Bergström när Mitt i ringer upp honom.

– Då finns det uppenbarligen fakta som är fel, för att SL inte har meddelat oss det. Då får man väl i så fall titta på hur det påverkar allt.

Klubben: ”Tråkig grej”

Det ter sig oklart hur Sundbybergs stad har fått för sig att idrottshallen ska rivas. När Mitt i tar en titt på det gamla planförslaget för depån skvallrar bilderna om det motsatta – och enligt SL har tanken inte varit att riva hallen på grund av bygget.

”Depån är planerad så att sporthallen kan vara kvar”, skriver Natalie Nordenswan.

Stefan Bergström å sin sida säger sig ha hört ”i flera års tid” att hallen ska rivas. Varifrån den informationen kommer kan han inte säga på rak arm.

Dynamites styrelseledamot Emelie Nylund och ordförande Marie Ewers är tudelade inför att flytta. De får gärna fatt i en lokal med ett förstahandskontrakt, samtidigt som de känner sig trygga med sin nuvarande hyresvärd.

Dynamites styrelseledamot Emelie Nylund och ordförande Marie Ewers är tudelade inför att flytta. De får gärna fatt i en lokal med ett förstahandskontrakt, samtidigt som de känner sig trygga med sin nuvarande hyresvärd.

Martin Svensson

Klart är att det inom Dynamite har funnits en liknande uppfattning.

– Vad jag vill minnas finns det inga planer på när hallen ska rivas, bara att det ska ske förr eller senare, säger Marie Ewers.

Hur ser ni på att skriva på ett avtal om att flytta, om er hall ändå inte ska rivas?

– Då är det bara en tråkig grej. Det känns som att kommunen vill bli av med oss.

Oklar påverkan

Stefan Bergström poängterar att Dynamite är en ”jätteviktig” förening. Eftersom de inte hyr hallen av kommunen lägger inte staden heller sig i om de blir kvar där, säger han.

– Det är helt upp till dem. Men finansieringen måste vi hitta en långsiktig lösning på.

Stefan Bergström (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Stefan Bergström (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Sundbybergs stad

Han vet inte om den nya informationen kommer att påverka hur mycket ekonomiskt stöd Dynamite får.

– Ingen aning, kan jag säga just nu. Vi måste titta på det här, kolla med SL hur det verkligen ligger till och så.

Borde staden ha kollat upp detta tidigare?

– Jag tror inte att man jobbar så, att man dubbelkollar eller trippelkollar all information hela tiden.

Enligt Natalie Nordenswan på SL är det ”lite svårt” att kommentera hur dialogen mellan regionen och kommunen har sett ut.

”Det är tråkigt att man upplever att man inte har rätt information”, skriver hon.