På torsdagseftermiddagen larmades polisen till tunnelbanebygget i Sickla.

– Det är en sprängolycka. Något har gått fel, det har flugit sten som har orsakat skador på husfasader och fordon, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Vittne: Flera bilar träffade

En person som bor i området anlände strax efter att olyckan inträffade.

– Polisen är här med tre patruller. Två poliser går och plockar sten. Stenar har flugit över huvudbyggnaden som säkert är 30 meter hög. Flera bilar är skadade men jag ser ingen ambulans på plats, säger personen.

”Inga personskador”

Enligt polisen har ingen människa skadats fysiskt.

– Jag har inga uppgifter om några personskador, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Det är en av Region Stockholms entreprenörer som spränger för Sickla tunnebanestations kommande biljetthall. Alla spräningar ovan jord i Sickla har stoppats tills vidare.

– Uppenbarligen har något gått fel. Det här ska inte hända. Viktig att man utreder ordentlig för att se vad som har hänt, säger Emma Sahlman, pressansvarig för nya tunnelbanan vid Region Stockholm.

När kommer sprängningarna att återupptas?

– Det vet jag inte. Men de är stoppade nu. Däremot pågår annat arbete på platsen.

Region Stockholm uppmanar de som har fått skador på sin bil att höra av sig.

– Anmäl både till oss och ditt eget försäkringsbolag. Då kan vi samla ihop informationen för att se vad som har hänt. Men de är viktigt att du också anmäler till ditt försäkringsbolag så de kan utreda det här tillsammans med entreprenörens försäkringsbolag.