Ballongerna var lika färgglada som de Peab-västar besökarna fick sätta på sig när de gick in i Primusområdet på den västra sidan av Lilla Essingen förra veckan.
Efter många om och men satte byggbolaget då slutligen igång med sitt första hus – ett äldreboende med 160 platser.
– Området är viktigt, men har legat lite i dvala sedan de gamla byggnaderna revs, säger Anna Nygren Berg, affärschef på Peab.
– Vi behöver väcka liv i det på ett nytt sätt, och det är jätteroligt att vi får bygga ett fint hus med värdefullt innehåll.
Visionsbild för Peabs äldreboende på Lilla Essingen.
Illustration: A-sidan Arkitektkontor
Ändrat inriktning
När Mitt i träffade representanter för Peab 2022 var planerna 370 bostadsrätter, och att folk skulle börja flytta in under vintern 25/26. De planerna har alltså förändrats och försenats rejält.
– I dialog med Stockholm stad såg vi en möjlighet att tillgodose det stora behovet av äldreboendeplatser. Det i kombination med att marknadsläget har varit tufft de senaste åren gjorde att vi ändrade inriktningen från bostäder till äldreboende.
Klart 2028
Äldreboendet ska vara klart 2028, och utöver det ska Peab även bygga flera hus med cirka 280 bostadsrätter i området framåt.
Orsaken till att inget har byggts förrän nu är just den ändrade inriktningen. Nya hus har ritats, dialog har förts med dem som ska driva boendet och bygglov har sökts.
– Alla dessa processer tar tid, men vi har ändå satt igång förhållandevis snabbt, säger Anna Nygren Berg.
Mesta är försenat
Peab är inte ensam om att ha skjutit upp byggstarten i Primusområdet. Wästbygg har avvaktat med sina planer på 98 bostäder på grund av marknadsläget och planerar nu att sälja byggrätterna till Klövern.
Kommunala bostadsbolaget Svenska Bostäder skulle ha börjat bygga i år, men har ännu inte fått tillgång till marken för sina 122 hyresrätter och planerar byggstart först 2026.
Det enda färdigställda huset är Patriams lyxlägenheter i vinkelhuset, där inflyttningen precis har börjat. Markarbeten pågår även för Patriams nästa projekt i området.
Oscar drog sig ur
Förseningarna är inte heller de första i projektet. Redan 2018 vann detaljplanen för området laga kraft och då var Oscar Properties den stora byggaktören. Oscar Engelberts bolag skulle börja bygga bostäder samma år, men efter många turer sålde det krisande bolaget till slut alla sina byggrätter i Primus i slutet av 2021. Peab var ett av bolagen som köpte in sig i Primus.
Enligt stadens prognoser kommer nu hela Primusområdet vara klart först 2032. Stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog (S) konstaterar att byggprocesser brukar vara långa, även om konjunktur och andra faktorer har fördröjt det hela ytterligare på Lilla Essingen.
– Det är fler än jag som följt projektet i stort under många år nu. Varje första spadtag blir nästan en symbol för ljuset i tunneln och det här är ett område som kommer bli helt fantastiskt, säger han.
Stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog (S) är med och gjuter plattan som sättas upp när Peabs projekt "Villa Primus" är klart.
Olle Anrell
Gym och park öppnar nu
Redan under hösten kommer staden dock att öppna nya "Östra Primusparken" med bryggpromenad och ny sandstrand. Då kommer också det efterlängtade utegymmet i parken katt unna användas.
– Många har nog stört sig på att det inte kommer igång och att det inte blir klart här. Då är det bra kunna erbjuda en viss tillgång till området i alla fall, säger Jan Valeskog.