Skytteholm
Det var i samband med att A-planen på Skytteholms IP förflyttades som det togs prover i marken. Resultaten visade på förhöjda halter av bly, koppar, zink och barium.
Trots det dröjde det flera månader innan föroreningarna rapporterades vidare till tillsynsmyndigheten, vilket strider mot lagen och polisanmäldes.
Riksenheten för miljö- och arbetsmål har nu kommit fram till att personal agerat oaktsamt och att staden gjort sig skyldig till försvårande av miljökontroll.
Kultur- och fritidsnämnden har för detta fått ett strafföreläggande i form av en företagsbot på 50 000 kronor.
– Det är bara att konstatera att vi självklart ska göra rätt och nu har vi tagit emot och ska betala boten, säger ordföranden Sandra Sönnergren (V).
Kritik: Saknas struktur
Moderaterna ser missen som ett symptom på allt för många och slarvigt hanterade projekt.
– Styret gör stora investeringar och rullar igång en massa projekt utan att ha struktur på plats. Då händer sådana här saker, säger oppositionrådet Lars Rådén (M).
Personal var enligt Åklagarmyndigheten oaktsam när föroreningarna inte anmäldes till tillsynsmyndigheten direkt.
Angie Gray
Han pekar på att Huvudstafältets idrottsplats missat tidplanen och att Vasalundshallen blir betydligt dyrare än planerat.
Det är bara att konstatera att vi självklart ska göra rätt.
– Det finns ett mönster här som är besvärligt. Stora projekt kräver noggrannhet. Vi har jätteduktiga tjänstemän, men när förvaltningarna blir för belastade så hinns inte allt med.
Sandra Sönnergren tillbakavisar:
– Det stämmer inte alls med min bild men i just det här fallet brast våra rutiner.
Gifter vid förskolemark
Mitt i har tagit del av ytterligare ett strafföreläggande riktat till tekniska nämnden. Också det gäller försvårande av miljökontroll i samband med markundersökningar i närheten av Ulriksdalsskolan där staden vill bygga en tillfällig förskola åt barnen på förskolan Borgen, som rivs.
Analyserna från våren 2025 visade på halter av arsenik, bly och krom över riktvärdena, men tillsynsmyndigheten fick veta först i oktober.
Tekniska nämnden ska för detta betala en företagsbot på 25 000 kronor.
– Det är en kunskapsbrist som funnits och därför har stora delar av förvaltningen nu gått på kurs där man gått igenom lagstiftningen, säger nämndens ordförande Bernhard Huber (MP).