Gullmarsplan

I oktober 2023 tog pendlaren Ebba Strid Udikas med Mitt i på en skräpvandring mellan tunnelbanan och bussterminalen på Gullmarsplan.

Hon passerar där morgon och kväll och var trött på att se tjocka lager damm, spyor, urinfläckar och intorkade tuggummin på väg till och från jobbet.

Det är, och har alltid varit, kisspölar på ett par ställen.

Efter Mitt i:s artikel städades Gullmarsplan grundligt. Dessutom hade staden och SL – som delar på ansvaret för området – möten om städrutinerna.

Stockholms stad ansvarar för städningen i gången mellan biljetthallen och trapporna upp till terminalen, samt en av trapporna. SL ansvarar bland annat för glasväggarna uppe på bussterminalen.

Under våren 2024 satte SL upp dekaler för att tydliggöra ansvarsfördelningen för medborgare som vill lämna synpunkter på städningen.

Färre fläckar

Men hur bra har det blivit?

Två och ett halvt år senare är Ebba Strid Udikas inte särskilt imponerad.

Även om hon tycker att städningen har blivit bättre på vissa ställen så liknar hon andra delar av Gullmarsplan vid en offentlig toalett.

– Det är, och har alltid varit, kisspölar på ett par ställen, säger Ebba Strid Udikas.

2023 tog Ebba Strid Udikas med sig diskhandskar och en egen trasa för att torka bort dammet.

2023 tog Ebba Strid Udikas med sig diskhandskar och en egen trasa för att torka bort dammet.

Mimmi Epstein

En av trapporna "verkar inte ingå i någons städområde", enligt henne.

– Samma sak med ett stort område nedanför trappan som inte heller blir städat, säger Ebba Strid Udikas.

Ingrott

En annan som passerar Gullmarsplan dagligen är Ilona Hurtig. Hon är inte heller nöjd med städningen.

– Det ser inte bra ut. Tjock, ingrodd skit. Jag önskar att de kunde städa ordentligt mer regelbundet. SL och staden delar på ansvaret men det är ingen som tar det, säger hon.

Mindre damm vid fönstret på Gullmarsplan i dag jämfört med i oktober 2023.

Mindre damm vid fönstret på Gullmarsplan i dag jämfört med i oktober 2023.

Mimmi Epstein

När Mitt i kontaktar trafikkontoret och visar bilder på hur det ser ut i dag svarar de att platsen ska spolas av oftare. Städning ska ske varje dag, det inkluderar tömning av papperskorgar men inte spolning.

I början av maj började trafikkontoret med spolning en gång i veckan. "(...) och vi kommer att utöka till två gånger i veckan. När är dock inte bestämt ännu" skriver Charlotte Näsström Morén, presskommunikatör på trafikkontoret i ett mejl till Mitt i.

"Inte acceptabelt"

SL skriver att det fortfarande finns brister i städningen vid busstorget och att det inte är acceptabelt.

De har också identifierat vissa delar inom sitt eget ansvarsområde där städning och uppföljning behöver förtydligas och bli bättre.

"Det arbetet pågår nu och vi vidtar samtidigt åtgärder för att säkerställa att resenärsmiljön håller den nivå den ska göra. ” skriver Natalie Nordenswan på SL:s presstjänst i ett mejl.